روی خط بیداری اسلامی

  روی خط بیداری اسلامی 

«فقط این نیست که در کشورهای شمال آفریقا و منطقه‌ی غرب آسیا که امروز ما در آنجا قرار داریم، حرکات بیداری‌ای به وجود آمده باشد؛ این حرکت بیداری تا قلب اروپا خواهد رفت. آن روزی پیش خواهد آمد که همین ملتهای اروپائی علیه سیاستمداران و زمامداران و قدرتمندانی که آنها را یکسره تسلیم سیاستهای فرهنگی و اقتصادی آمریکا و صهیونیسم کردند، قیام خواهند کرد. این بیداری، حتمی است. حرکت ملت ایران، امتداد و عمقش اینهاست؛ حرکت عظیمی است.»

و چقدر زود این پیش بینی تحقق یافت و حرکت بیداری اسلامی تا قلب اروپا و کشورهای غربی رفت. آری! این پیش بینی در بیانات حضرت امام خامنه ای(حفظه الله) در 14 اردیبهشت ماه سال جاری اعلام شد. بیداری اسلامی به قلب اروپا کشیده شد و این نشان از آن داشت که مردم خسته شده بودند از حاکمیت های غیر اسلامی و جانشان بر لب رسیده بود از دموکراسی های لیبرال و لائیک غربی که با مردمسالاری اسلامی هیچ سنخیتی ندارند.

اما در رابطه با پیش زمینۀ بیداری اسلامی، می توان گفت - دینداری و دغدغۀ دین داشتن - مهمترین پیش زمینه است. اینکه یک مسلمان به دین اسلام فقط به عنوان مجموعه ای از عبادت ها نگاه کند کافی نیست، بلکه به اسلام باید به عنوان یک مکتب جامع با ابعادی همچون «عبادی، اجتماعی و سیاسی» توجه شود.

وقتی نگاه ما به اسلام چنین نگاه جامعی در تمامی ابعاد باشد می توان بیداری اسلامی را در خود و دیگران نیز تقویت نمود. و اینکه در کشورهایی که مردمش خواهان برقراری نظام اسلامی هستند هر کس در خانۀ خود فقط به عبادت های دینی بپردازد ولی نظام حاکم بر کشورش زیر یوغ استکبار و استعمارها به شیوۀ غربی ها اداره شود، ظلم بزرگیست.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی، امام خامنه ای در اجلاس بین المللی بیداری اسلامی که 26 و 27 شهریور در تهران برگزار گردید اینگونه عنوان کردند: «بیداری اسلامی یعنی آگاهی و برانگیختگی در امت اسلامی که اکنون به تحولی بزرگ در میان ملتهای منطقه انجامیده و انقلابهائی پدید آورده است.»

لذا بیداری اسلامی یعنی رشد این اندیشه که : حاکمیت سیاسی اسلام بر جوامع اسلامی ضرورت دارد و بالتبع آن مکاتب و حاکمیت های غیر اسلامی نفی خواهد شد.

اساسی ترین ویژگی انقلاب های منطقه، مردمی بودن این انقلابهاست و سرچشمۀ این انقلابها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران آغاز شده بود و با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام(ره) به اوج خود رسید. به همین دلیل، انقلاب اسلامی ایران به عنوان - بهترین الگو و بهترین سرمشق انقلابهای منطقه - راهگشای مهمی در بیداری اسلامی بوده ، هست و خواهد بود.

نسل امروز کشورهای اسلامی اثبات کرده اند که ظرفیت انجام کارهای بزرگی را دارند. همانطور که جوانان ایران اسلامی نیز بارها و بارها ثابت کرده اند اراده های سخت و محکمی دارند در احیای اسلام و در دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی. که عظیم ترین این اراده ها در پیروزی انقلاب اسلامی رقم خورد و در هشت سال دفاع مقدس.

ولیکن نقش و وظیفۀ جوانان امروز ایران اسلامی بسیار سخت تر از جوانان دیروز است. جوانان دیروز اگر در یک میدان می جنگیدند جوانان امروز در هزاران میدان نبرد باید رزمندگی کنند. جوانان امروز با سیل تهاجم های فرهنگی طرفند. جوانان امروز علاوه بر ایفای نقش در میدان بیداری اسلامی فردی، باید در میدان بیداری اسلامی ِ اجتماعی و سیاسی نیز نقشی موثر داشته باشند تا مورد اصابت ضربه های دشمنان اسلام قرار نگیرند.

جامعۀ معلولین نیز از قائده جوانان و بیداری اسلامی مستثنی نیستند. یک جوان معلول هم پا به پای جوانان غیرمعلول می تواند در میدان و عرصۀ بیداری اسلامی نقش و وظایف بسزایی ایفا کند. فقط قسمتی از این وظایف و نقش ها را به نظر حقیر خویش و بدین ترتیب خلاصه میکنم:

  حفظ ایمان و اعتقادات اسلامی ِ فرد معلول و دغدغۀ دین داشتن، زیرا مهمترین چیزی که دشمن آن را هدف گرفته است سست کردن اعتقادات مسلمانان است بالاخص جوانان.

  پیرو خط ولایت فقیه حرکت کردن و رهرو شهدا بودن، زیرا مسیر ولایت، و سیرۀ شهدا روشن ترین مسیری است که فرد جوان همچنین جوان معلول را از انحرافات مسون خواهد کرد.

  اجتناب از بنا کردن زندگی فرد و جوان معلول بر اساس اصول غربی.

  رعایت احکام و شئونات اسلامی برای محکم شدن اراده ها در برابر سیل تهاجم های فرهنگی غرب.

  باور داشتن توانایی ها توسط فرد معلول و جامعه، همچنین تلاش در جهت ارتقای علمی، فرهنگی و بالابردن اطلاعات برای رسیدن به خودکفائی فردی و خودکفائی جامعه اسلامی.

  بیان کردن مشکلات و معضلات معلولین نباید به نحوی باشد که مورد اصابت دسیسه های دشمنان ایران اسلامی واقع شود زیرا همان هایی که ادعای حقوق بشر دارند خود بزرگترین ناقضان حقوق بشرند و شواهد انقلاب های منطقه کاملا گویای این اصل است.

  رهرو قرآن کریم حرکت کردن و ایمان داشتن به مفهوم این اصل که رنج و مصیت، مسلمان را سخت و محکمتر خواهد کرد، زیرا که پاکترین و معصوم ترین بندگان خدا همیشه رنج کشیدند اما در برابر رنجها هرگز قامت خم نکردند و هرگز تن به ذلت ندادند.

  و بالاخره تلاش همه جانبه در جهت تقویت بیداری اسلامی و ساختن جامعه ای عدالت محور تا زمینه ای شود برای تقویت پایه های نظام اسلامی و تحویل مجموع انقلاب های اسلامی به دست عدالت گستر حضرت صاحب الزمان(عج)

نوشته : فرزانه حبوطی

/ 1 نظر / 75 بازدید
مهلا گلزار

السلام علیک یا ابا جعفر یا محمد بن علی ایها الباقر یابن رسول الله داغدیده ی امروز، نخل‏های مدینه‏اند که نماز روزانه‏شان را با «قد قامت» گام‏های تو می‏خواندند. داغدیده ی امروز، ابرهای حجازند که سحرها در آستانه گلخانه ی تو، می‏باریدند.... ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛ امام باقر علیه السلام: مؤ من برادر مؤ من است، نباید او را دشنام دهد، و نباید از او مضایقه کند، و نباید به او بدگمان شود. ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛ وبلاگ مهدی المنتظر بروز شد ... [گل]