اللهم عجل لولیک الفرج
 
روی خط بیداری اسلامی در عصر آخرالزمان

تو بخشنده ی هر گناهی الهی / بجز تو نباشد پناهی الهی

به این بنده ی ناتوانت مدد کن / که ابلیس دارد سپاهی الهی

بجز حب حیدر که آنهم تو دادی / ندارم دگر تکیه گاهی الهی

یا علی مددادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/۳٠ توسط فرزانه حبوطی

 

امشب تمام آینه ها را صدا کنید

گاه ِ اجابت است، رو به سوی خدا کنید

ای دوستان آبرودار در نزد حق

در نیمه شب قدر،

برای سلامتی و فرج مولا هم دعا کنید...

 

2.jpg

لینک پخش آن لاین دعای جوشن کبیر

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢۸ توسط فرزانه حبوطی

خداوندا....

اسم و رسم این دنیا خیلی با هم فرق داره

ولی تو با همه فرق داری

تو " الرحم الراحمین " هستی

چه اسماً بندگی میکنم چه رسماً

در این ماه مبارک و شبهای قدر

این بندۀ حقیرت رو ببخش و بیامرز

 

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢٧ توسط فرزانه حبوطی

امام رضا علیه السلام و ماه مبارک رمضان

 

روز اوّل ماه رمضان:

1. ولایتعهدی امام رضا علیه السلام

در رجب سال 200 مأمون عباسی نامه به امام رضا علیه السلام نوشت ، و آن بزرگوار را برای ولایتعهدی خویش به مرو فراخواند.2در روز اول ماه رمضان سال 201ه مردم با حضرت رضا علیه السلام به ولایتعهدی بیعت کردند ، 3و بعضی ششم این ماه نقل کرده اند. 

روز ششم ماه رمضان :

1.ضرب سکه به نام امام رضا علیه السلام

در این روز در سال 201 هجری سکه طلا به نام مبارک حضرت رضا علیه السلام زدند.

بنابر قولی این روز روز ولایت عهدی اجباری آن حضرت بوده است(1) .، و مردم با آن حضرت به ولایت عهدی بیعت نمودند.(2)

1. تتمة المنتهیص 278 . مستدرک سفینة البحارج ص 195
2
مسار الشیعةص نفائح العلام ص 115.

 

شکسته های دلت را به بازارخدا ببر    خدا خود بهای شکسته دلان است

 دعاى روز هجدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم ... اللهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ وخُذْ بِکُلّ أعْضائی الى اتّباعِ آثارِهِ بِنورِکَ یا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفین. «خدایا آگاهم نما در آن براى برکات سحرهایش و روشن کن در آن دلم را به پرتو انوارش و بکار به همه اعضایم به پیروى آثارش به نور خودت اى روشنى بخش دلهاى حق شناسان.»  دریافت فایل

شرح دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان.. ادامهادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢٧ توسط فرزانه حبوطی

هشدار بسیار مهم امام رضا علیه السلام

هشدار بسیار مهم امام رضا علیه السلام«برخی از کسانی که مودّت و دوستی ما اهل‏بیت را دستاویز ساخته ‏اند، زیان و فتنه‏ انگیزی‏شان بر شیعیان ما از دجّال بیشتر است».

پرسیدند : ای فرزند رسول خدا! چرا فتنه‏ شان از دجّال بیشتر است؟

حضرت رضا علیه السلام فرمود : «زیرا با دشمنان ما مهر و مودّت می‏ورزند و نسبت به دوستان ما دشمنی و عداوت می‏نمایند. هرگاه چنین شد، حقّ و باطل به هم می‏آمیزد و حقیقت مشتبه گردیده در نتیجه انسان مؤمن از منافق باز شناخته نمی‏شود». [2].

[1] دجّال از کلمه «دَجَلَ» مشتق شده است ؛ به معنای حق را به باطل آلودن، پوشاندن حق، خدعه و دروغ است. دجّال صفت مردی است که قبل از ظهور حضرت مهدی علیه السلام خروج می‏کند ؛ ولی آن حضرت فعالیتهای او را عقیم و توطئه ‏هایش را خنثی می‏سازد.

[2] بحارالانوار، ج75، ص391، ح11. ... منبع

 

 دعاى روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِنی فیهِ بِرَحْمَتِکَ الى دارِ القَرارِبالهِیّتَکِ یا إلَهَ العالَمین. «خدایا توفیقم ده در آن به سازش کردن نیکان و دورم دار در آن از رفاقت بدان و جایم ده در آن با مهرت به سوى خانه آرامش به خدایى خودت اى معبـود جهانیان.»

 شرح دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان...ادامهادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢٥ توسط فرزانه حبوطی

دعاى روز پانزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ طاعَةَ الخاشِعین واشْرَحْ فیهِ صَدْری بإنابَةِ المُخْبتینَ بأمانِکَ یا أمانَ الخائِفین.

خدایا روزى کن مرا در آن فرمانبردارى فروتنان و بگشا سینه‌ام در آن به بازگشت دلدادگان به امان دادنت اى امان ترسناکان

دریافت فایل

پارسایی و فروتنی

شرح دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان 

اللهم ارزقنی فیه طاعه الخاشعین و اشرح فیه صدری بانابه المخبتین بامانک یا امان الخائفین”

“خدایا در این روز طاعت بندگان خاشع و خاضع خود را نصیب من گردان و شرح صدر مردان فروتن و خداترس را به من عطا فرما به حق امان بخشی خود ای ایمنی دلهای ترسان”

    1- اللهم ارزقنی فیه طاعه الخاشعین “خدایا در این روز اطاعت بندگان خاشع وخاضع خود را نصیب من گردان”

    خضوع و خشوع در پیشگاه خداوند

برای آنکه بدانیم خاشعین چه کسانی هستند بهتر است اول در مورد متکبرین صحبت به میان آوریم چرا که خضوع و خشوع به طور کامل با تکبر و غرور تضاد دارد، به طوری که هر آنچه که در صفات متکبرین وجود دارد ضد آن در خاشعین موجود می باشد. برای روشن شدن این موضوع اشاره می کنیم به قسمتی از سخنان گهربار امیر مومنان حضرت علی علیه السلام که در مورد متکبران اینگونه فرمودند: “آگاه باشید! زنهار! زنهار! از پیروی و فرمانبری سران و بزرگانتان، آنان که به اصل و حسب خود می نازند و خود را بالاتر از آنچه هستند می پندارند و کارهای نادرست را به خدا نسبت می دهند و نعمتهای گسترده خدا را انکار می کنند، تا با خواسته های پروردگار مبارزه کنند و نعمتهای او را نادیده انگارند، آنان شالوده تعصب جاهلی و ستونهای فتنه و شمشیرهای تفاخر جاهلیت هستند”(1)

و در قسمتی دیگر نیز فرمودند: “کبر و خودپسندی چیزی است که قلبهای متکبران را همانند کرده، تا قرنها به تضاد و خونریزی گذراندند و سینه ها از کینه ها تنگی گرفت”(2) که با توجه به این تذکرات مقدس از زبان امیر مومنان حضرت علی علیه السلام در می یابیم که خضوع و خشوع همانند ظرفی است که انسان به وسیله آن به جمع آوری رضا و خشنودی خداوند می پردازد و تکبر چون ظرفی است تو خالی که هیچ چیزی در آن جز غرور و تکبر جای نمی گیرد و این خضوع و خشوع است که انسان را به خدای خویش نزدیک می سازد زیرا که هرچه انسان نزد پروردگار عالمیان، خود را ذلیل و خوار نشان دهد ارزشش در پیشگاه او بیشتر می شود چنانچه حضرت علی علیه السلام فرمودند: “تاج تواضع و فروتنی را بر سر نهید و تکبر و خودپسندی را زیرپا بگذارید... و تواضع و فروتنی را سنگر میان خود و شیطان و لشکریانش قرار دهید، زیرا شیطان از هر گروهی لشکریان و یارانی سواره و پیاده دارد”(3) پس خضوع و خشوع در مقابل پروردگار عالمیان همان طاعت و بندگی خالصانه در مقابل ذات اقدس اوست که ما نیز در این روز از خداوند می خواهیم به ما عبادت و اطاعتش را همراه با خضوع و خشوع نصیب فرماید...

    (2) و اشرح فیه صدری بانابه المخبتین بامانک یا امان الخائفین “و شرح صدر مردان فروتن و خداترس را به من عطا فرما به حق امان بخشی خود ای ایمنی دلهای ترسان.”

    منتخبین چه کسانی هستند؟

در دعای این روز نکته اساسی که به آن تاکید شده است خضوع و خشوع و فروتنی در مقابل ذات اقدس پروردگار است به طوری که در این روز از خداوند درخواست می نماییم آنچه را که در صفات و اعمال خالصان و خاشعان و فروتنان وجود دارد نصیب ما گرداند، اما در اینجا می خواهیم بدانیم مخبتین به چه معناست؟ مخبتین به معنای فروتنان است، آن هم فروتنانی که فروتنی آنان فقط در مقابل پروردگار جهان و جهانیان می باشد، حال شاید سئوال کرد که فروتنان چه کسانی هستند؟ که در جواب باید بگوییم فروتنی یکی از صفات بارز مومنان تقواپیشه است که شب و روز خود را به تقوا و پرهیزکاری می گذرانند. چنانچه حضرت علی علیه السلام در مورد صفت و نشانه یک پرهیزکار فرمودند: “در دینداری نیرومند، نرمخو و دور اندیش است، دارای ایمانی پر از یقین، حریص در کسب و دانش، با داشتن علم بردبار، در توانگری میانه رو، در عبادت فروتن، در تهی دستی آراسته، در سختی ها بردبار، در جستجوی کسب حلال، در راه هدایت شادمان و پرهیز کننده از طمع ورزی، می باشد.”(4)

که با توجه به فرموده آن بزرگوار در می یابیم که مخبتین همان پرهیزکاران هستند که شب و روز خود را به ذکر و یاد خداوند به پایان می برند که ما نیز در این روز از خداوند می خواهیم شرح صدری را که مردان پرهیزکار و فروتن دارند، به ما نیز عطا فرماید. ان شاءالله که تابع باشیم.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢٤ توسط فرزانه حبوطی

دعاى روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ بِعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین.

خدایا مؤاخذه نکن مرا در ایـن روز به لغزشها و درگذر از من در آن از خطاها و بیهودگیها و قرار مده مرا در آن نشانه تیر بلاها و آفات اى عزت دهنده مسلمانان.

دریافت فایل

 

رضایت یار

شرح دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

“اللهم لا تواخذنی فیه بالعثرات و اقلنی فیه من الخطایا و الهفوات و لاتجعلنی فیه غرضا للبلایا و الافات بعزتک یا عز المسلمین” “خدایا در این روز مرا به لغزشهایم مواخذه مفرما و عذر خبط و خطاهایم را بپذیر و مرا هدف تیر بلا و آفتهای عالم قرار مده به حق عزت و جلالت ای عزت بخش اهل اسلام”

    (1) اللهم لاتواخذنی فیه بالعثرات “خدایا در این روز مرا به لغزشهایم مواخذه مفرما”

مواخذه انسان بر اساس توانایی

هر انسانی که پا به عرصه دنیا می گذارد و در مدت عمر معینی در آن زندگی می کند باید در تمام مراحل آن از قوانین و دستورات الهی پیروی نماید چرا که در غیر این صورت مورد مواخذه و محاسبه الهی قرار می گیرد؛ “وان تبدوا ما فی انفسکم او تغفوه یحاسبکم به الله”(1) یعنی “و اگر شما (از غرضهای خیر و شر) در دل دارید (به طوری که) آشکار و یا مخفی کنید همه را خداوند در محاسبه شما خواهد آورد” و آن به گونه ای است که هر کس در حد توانایی که دارد مسئول اعمال خویش می باشد و بیش از آن بر او تکلیفی نخواهد بود؛ “لا یکلف الله نفسا الا وسعها”(2) یعنی “خداوند هیچ کس را تکلیف نکند مگر به قدر توانایی او” چرا که “یرید الله ان یخفف عنکم و خلق الانسان ضعیفا”(3) یعنی “خداوند می خواهد کار را بر شما آسان کند که انسان ضعیف خلق شده است.” ما نیز در این روز از خداوند می خواهیم به خاطر لغزشهایی که در طول عمر خویش داریم ما را مواخذه ننماید؛ “ربنا لا تواخذنا نسینا او اخطانا”(4) یعنی “خدایا ما را بر آنچه که به فراموشی یا به خطا (انجام داده ایم) مواخذه مکن”

    (2) و اقلنی فیه من الخایا و الهفوات “و در این روز عذر خبط و خطاهایم را بپذیر” 

یا سریع الرضا

خداوند “عزوجل” بهترین عذر پذیرنده هاست که از بندگان خویش زود، راضی می گردد به طوری که او به “سریع الرضا”(5) یعنی “زود راضی می گردد” معروف است و در قرآن بندگان خویش را به سوی رحمت و مغفرت خویش فرا می خواند “و سارعوا الی مغفره من ربکم و جنه عرضها السموات و الارض”(6) یعنی “و به سوی غفران و آمرزش الهی وباغی (بهشتی) که عرض آن آسمان و زمین را فرا گرفته است سرعت بورزید” بدون آنکه نیازی به بندگان خویش داشته باشد “الله الصمد”(7) یعنی “خداوند بی نیاز است” و این در حالی است که ما غیر از او کسی را نداریم “الهی و ربی من لی غیرک”(8) یعنی “ای خدا و پروردگار من چه کسی غیر از تو برای من می باشد” و غیر از او چه کسی می تواند عذر ما را پذیرفته وگناهان ما را بیامرزد “و من یغفر الذنوب الا الله”(9) یعنی “و چه کسی غیر خداوند (می تواند) گناهان را بیامرزد” پس ما نیز در این روز به درگاه الهی پناه برده و از او می خواهیم که عذر ما را به خاطر خطاهایی که انجام داده ایم بپذیرد و از گناهان ما درگذرد. 

   (3) و لا تجعلنی فیه غرضا للبلایا و الافات بعزتک یا عز المسلمین “و در این روز مرا هدف تیر بلا و آفتهای عالم قرار مده به حق عزت و جلالت ای عزت بخش اهل اسلام”

ظلم نفس

برای انسان در هر لحظه از زمان ممکن است براثر خطاها و گناهانی که انجام داده است اتفاقاتی رخ دهد که خود او از آن آگاهی ندارد و کسی که گناه و معصیت الهی را انجام می دهد مستحق عقوبت الهی می گردد که این امر انسان را ملزم می دارد در صورتی که از روی جهالت خطا و گناهانی از او سر زد به سرعت از آن خطا و گناه توبه نموده و از درگاه الهی آمرزش طلب نماید تا اینکه خداوند بلاها و آفتهایی که در انتظار او می باشد را از او دفع نماید چنانچه خداوند در قرآن می فرماید: “ما اصابک من حسنه فمن الله و ما اصابک من سیئه فمن نفسک”(10) یعنی “آنچه که از روی خیر و نیکی بر تو می رسد از طرف خداوند است و آنچه که از بدی بر تو می رسد از طرف خود توست” و در دعای کمیل نیز چنین می خوانیم: “ظلمت نفسی”(11) یعنی “به خودم ظلم نمودم”، پس در این روز از خداوند که جمیع عزتها نزد اوست می خواهیم که ما را از آفتها و بلاهای دنیوی و اخروی که به خاطر گناهان ما می باشد محفوظ بدارد.

ان شاءالله که تابع باشیم.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢٤ توسط فرزانه حبوطی

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ على کائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْنی فیهِ للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرّةَ عیْنِ المَساکین.

خدایا پاکیزه‌ام کن در این روز از چرک و کثافت و شکیبائیم ده در آن به آنچه مقدر است شدنى‌ها و توفیقم ده در آن براى تقوى و هم ‌ نشینى با نیکان به یاریت اى روشنى چشم مستمندان.

دریافت فایل

ندیم نیکان

شرح دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان 

ramadhan-pic[1].jpg“اللهم طهرنی فیه من الدنس و الاقذار و صبرنی فیه علی کائنات الاقدار و وفقنی فیه لتقی و صحبه الابرار بعونک یا قره عین المساکین” “خدایا در این روز مرا از پلیدی ها و کثافات (هوای نفس و گناهان) پاک ساز و بر حوادث خیر و شر صبر و تحمل عطا فرما و بر تقوا و پرهیزکاری و مصاحبت نیکوکاران عالم موفق بدار به یاری خود ای مایه شادی و اطمینان خاطر مسکینان”

    (1) اللهم طهرنی فیه من الدنس و الاقذار “خدایا مرا در این روز از پلیدی ها و کثافات هوای نفس و گناهان پاک ساز”

    “پاک شدن از کثافات و آلودگی های گناه”

هنگامی که انسان گناه و معصیت پروردگار خویش را انجام می دهد به تحقیق که آن گناه و معصیت اثر سویی بر ظاهر و باطن آن انسان می گذارد به طوری که در روایات است که با انجام هر گناهی لکه سیاهی بر قلب انسان می نشیند که آن لکه سیاه با مرور زمان و انجام گناهان بیشتر، افزوده می گردد و باعث سیاه شدن دل انسان می شود به طوری که دیگر حقایق الهی را نمی تواند بشنود و به مخالفت با آنان می پردازد، پس انسان برای آن که از آلودگی های گناهان پاک و طاهر گردد باید از یگانه پروردگار عالم مدد بجوید و از او بخواهد که گناهان او را بیامرزد تا از آلودگی ها نیز خلاصی یابد چرا که تنها با آمرزش و غفران الهی است که انسان از پلیدی ها و زشتی های گناه پاک می گردد و خداوند متعال نیز در قرآن به بندگان خود اینگونه بشارت می دهد: “قل یا عبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لا تقنطو من رحمه الله ان الله یغفرالذنوب جمیعا انه هو الغفور الرحیم”(1) یعنی “بگو از رحمت خداوند نومید نشوید، براستی که خداوند همه گناهان را می بخشد، همانا او آمرزنده و مهربان است.” پس ما نیز در این روز از خداوند می خواهیم که ما را جزو توبه کنندگان واقعی از گناهان قرار داده تا از پلیدی ها و زشتی های گناه که ما را روسیاه درگاهش نموده است، پاک گرداند...

    (2) و صبرنی فیه علی کائنات الاقدار... “و در این روز برای من بر حوادث خیر و شر صبر وتحمل عطا فرما”

   “صبر در مقابل امتحان الهی”

خداوند در قرآن می فرماید: “و لبنلونکم بشیِ من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشران”(2) یعنی “و امتحان می کنیم شما را به وسیله ای از ترس و گرسنگی و نقصان و ضرر از اموال و خودتان و میوه هایتان (در باغها) و بشارت باد بر صابران” که این آیه نشان دهنده آن است که انسان در تمام مراحل زندگی برای رشد و ترقی و ارزیابی عملکردش امتحان می گردد و کسانی در این امتحان پیروز می گردند که بر تقدیرات الهی راضی بوده و بر مشکلات و مصائب صبر نمایند. 

هنگامی که مصیبتی بر آنان وارد شد، بگویند: “انا لله وانا الیه راجعون”(3) یعنی همه ما برای خداییم و به سوی او باز می گردیم” که خداوند نیز در عوض صبر و ایمان آنها در قرآن می فرماید: ”اولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمه و اولئک هم المهتدون”(4) یعنی “آنان گروهی هستند مخصوص به درود و الطاف الهی و رحمت خاص پروردگار و آنان خود هدایت یافتگانند” که ما نیز در این روز از خداوند می خواهیم که ما را جزو صابران واقعی بر آنچه که تقدیر او بر ما می باشد قرار دهد...

    (3) و وفقنی فیه لتقی و صحبه الابرار بعونک یا غره عین المساکین” “و بر تقوا و پرهیزکاری و مصاحبت نیکوکاران موفق بدار به یاری خود ای مایه شادی و اطمینان خاطر مسکینان”.

    “تقوا و پرهیزکاری”

همانطور که در دعای روزهای قبل تذکر دادیم “ان اکرمکم عندالله اتقکم” یعنی “به درستی که گرامی ترین شما نزد خداوند تقوا پیشه ترین شماست” و برای آنکه ما نزد پروردگار خویش دارای اجر و قربی باشیم باید تقوای الهی را پیشه کنیم که تقوا یک کلام به مفهوم انجام واجبات و ترک محرمات الهی می باشد که انسان را به مقامهای والای دنیوی و اخروی می رساند که یکی از آن مقامات این است که انسان تقوا پیشه و پرهیزکار طبق آیه قرآن نزد پروردگار خویش دارای حرمیت می گردد چنانچه خداوند در تمام امور در دنیا و آخرت او را کفایت می کند...

    “رابطه تقوا و مصاحبت با نیکان”

رابطه تنگاتنگی بین تقوا و مصاحبت با نیکان می باشد چرا که انسان تقوا پیشه هیچ گاه با بدکرداران و کسانی که معصیت پروردگار خویش را انجام می دهند مصاحبت و معاشرت نمی کند چرا که خود خداوند نیز در قرآن می فرماید «قل لایستوی الخبیث والطیب»(5) یعنی “بگو که خبیث و آلوده به کثافات و طاهر و پاکیزه مساوی نمی باشند” تنها مصاحبت تقواپیشگان با نیکان و ابرار است چرا که خود نیز از نیکان و ابرار هستند.

زیرا کسی به درجه ابرار و نیکان نرسد مگر اینکه تقوای الهی را پیشه سازد که ما نیز در این روز از خداوند می خواهیم که به ما توفیق دهد تا با رعایت تقوا و پرهیزکاری به مصاحبت با نیکان و ابرار نایل گردیم. ان شاءالله که تابع باشیم.

 

دعای مجیر

شبهای رمضان از پس هم در گذرند. ای وای بر من اگر توشه نچینم و آماده شبهای قدر نشوم. خداوندا در این شبهای نورانی "ایام البیض" ماه مبارک دست ما گیر ، که افتاده ز پائیم هنوز.

هر که این دعا را در ایام البیض ماه رمضان ((۱۳و۱۴و۱۵)) ماه مبارک رمضان بخواند گناهانش آمرزیده شود اگرچه به عدد دانه های باران و برگ در ختان و ریگ بیابان باشد برای شفای مریض و قضاء دین و غنا وتوانگری و رفع غم و آمرزش گناهان ، خواندن آن نافع است. از فیض خواندنش در این سه شب بهره مند شویم.

گروه طوبی از همه روزه داران، شب زنده داران عزیز التماس دعا دارد


سبحانک یا الله تعالیت یا رحمن

اجرنا من النار یا مجیر

سبحانک یا رحیم تعالیت یا کریم

اجرنا من النار یا مجیر

سبحانک یا ملک تعالیت یا مالک

اجرنا من النار یا مجیر

 

متن عربی دعای مُـــــــجیر + ترجمه + صوت

2.jpg

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢٢ توسط فرزانه حبوطی
سقوط ، سرنوشت اجتناب‌ناپذیر همه بی‌تقوایی‌ها

خبرگزاری فارس: همه بى‌تقواهاى عالم -چه افراد و چه ملت‌ها- سقوطى را باید انتظار بکشند؛ و این سرنوشتى اجتناب‌ناپذیر است. به دنبال بى‌تقوایى، حتماً سقوط است. البته قبل از سقوط کامل، انحراف و فساد و خراب شدن است

وقتى تقوا نبود، وقتى مراقبت ازخود نبود، وقتى نسبت به عمل خودمان، حرف خودمان، معامله خودمان، خدمتى که در دستگاه دولتى بر عهده گرفته‌ایم، وظیفه‌اى که در میدان بردوش گرفته‌ایم و خلاصه به رفتارى که بر حکم وظیفه اسلامى بر ما لازم است، حواسمان جمع نبود، لغزش‌ها به سراغمان مى‌آید. خیال نکنید که لغزش از آنِ عده‌اى مخصوص و شهوات ویژه جمع معینى است!

همه انسان‌ها دچار شهوت مى‌شوند. شهوتِ برخى گران و شهوتِ بعضى ارزان است. لذّتِ بعضى فاخر و لذّتِ بعضى ناچیز و کوچک است. لذّت، لذّت است. لذّتِ حرام، لذّتِ حرام است. فرق نمى‌کند؛ بزرگش هم حرام است، کوچکش هم حرام است. از آدم بزرگ هم حرام است، از آدم کوچک هم حرام است.

امتحان، امتحان است. براى همه امتحان است. براى همه قشرها امتحان است. البته آن کس که توقّع و انتظار بیشترى از او هست -یا به‌خاطر لباسش، یا به‌خاطر مقامش، یا به‌خاطر ظاهرش، یا به‌خاطر حرف‌هایش- مراقبتش لازم‌تر و واجب‌تر و انحرافش زشت‌تر و دردناک‌تر است؛ اما امتحان براى همه هست. امتحان، امتحان است. یک ملت هم امتحان مى‌شود. همان‌طور که در قضیه حضرت نوح -و امم سنمتّعهم- بود.

در روایتى دیدم که نبى‌اکرم صلّى‌اللَّه‌علیه‌وآله‌وسلّم براى امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام نشانه‌هاى انحراف در ملت مسلمان را شرح مى‌دهد که چنین مى‌شوند و چنان مى‌شوند؛ امّا در نهایت و در مآل، همه تکیه‌ها روى تقواست.

روزى در ماه رمضان، همین تهران موشکباران مى‌شد. روز و شب در خانه خودتان، از دست دشمن متجاوز امنیت نداشتید. امروز آن دشمن به برکت فداکارى جوانان این ملت -رزمندگان، شهیدان، جانبازان و آزادگان- به کوته‌دستى محکوم شده و سر جاى خود نشسته است. امنیت به شما رسید؛ اما لحظه امتحان است. مراقب باشید. اى مؤمنینى که در سخت‌ترین شرایط، سوار کشتى نوح شدید!

مواظب باشید از امتحان، سربلند بیرون آیید.

راهش هم این است که تقوا را در خودتان ذخیره کنید.

تقوا یعنى همین که مواظب رفتار خودتان باشید که خلاف امر و نهى خدا رفتار نکنید. این معناى تقواست. یک وقت ممکن است سرِ رشته از دست انسان خارج شود و گناهى هم از او سر بزند. مهم این است که شما مراقب باشید و بنا داشته باشید که گناه نکنید. این، آن روحیه تقواست. این روحیه هشیارى است که وقتى شما هشیار خودت بودى، هشیار دشمنت هم هستى.

وقتى مواظب شیطانِ درون خودت بودى، مراقب شیطان بیرونى هم خواهى بود. وقتى شیطان درون ما نتواند به ما آسیب برساند، شیطانِ بیرون هم به آسانى نخواهد توانست ما را محکوم کند و ضربه وارد سازد.

این، آن پیام ماه رمضان است. "کتب علیکم الصیام کما کتب على الّذین من قبلکم لعلّکم تتّقون ". مقدّمه تقواست و تقوا غایتِ است.

خطبه‌های نماز جمعه تهران؛ 29/11/722.jpg

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢٢ توسط فرزانه حبوطی

دعاى روز دوازدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرنی فیهِ بِلباسِ القُنوعِ والکَفافِ واحْمِلنی فیهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّی فیهِ من کلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِکَ یا عِصْمَةَ الخائِفین.

خدایا زینت ده مرا در آن با پوشش و پاکدامنى و بپوشانم در آن جامه قناعت و خوددارى و وادارم نما در آن بر عدل و انصاف و آسوده‌ام دار در آن از هر چیز که می‌ترسم به نگاهدارى خودت اى نگه‌دار ترسناکان.

دریافت فایل

 

قناعت، کیمیای هستی

شرح دعای روز دوازدهم ماه رمضان

بزرگ­ترین گنج، قناعت است و قناعت سرمایه­ای بی­پایان. قناعت، یعنی نخواستن، کم­خواستن، راضی بودن به داشته و کندن دندان طمع.

وقتی به خواهش­های بی­مورد دل جواب «نه» ندادی و به دام خواسته­های حرص افتادی، اسیر گنداب «دنیا» می­شوی باتلاقی که هرچه بیشتر در آن دست و پا می­زنی و تلاش می­کنی، بیشتر در آن گرفتار می­شوی. نتیجه آن مشخص است!

نفس، چاه ویلی است که هیچ­گاه پر نمی­شود. درد «تکاثر» و «افزون­طلبی»، زخم ناسور بشریت بوده و هست و تنها مرهم آن «قناعت» است.

قناعت، افسار شتر نفس است و مهار دیو حرص

آنچه آدمی را به ذلت بردگی می­رساند و از بندگی او دور می­کند

آنچه بشر را از خود منزجر و در نگاه دیگران منفور می­سازد

و آنچه انسان را از انسانیت و مرام الهی بودن دور می­کند حرص و طمع و شهوت است...

و اگر می­خواهد از همه این­ها عریان شود باید لباس قناعت بر تن کند.

بهترین فرصت برای رسیدن به این قله انسانی، روزهای آسمانی رمضان است لحظه­هایی که می­شود با خدا هم­نفس شد و تا قاف حقیقت دوید و به او رسید.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢۱ توسط فرزانه حبوطی

دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ حَبّبْ الیّ فیهِ الإحْسانَ وکَرّهْ الیّ فیهِ الفُسوقَ والعِصْیانَ وحَرّمْ علیّ فیهِ السّخَطَ والنّیرانَ بِعَوْنِکَ یا غیاثَ المُسْتغیثین.

خدایا دوست گردان بمن در این روز نیکى را و نـاپسند بدار در این روز فسق و نافرمانى را و حرام کن بر من در آن خشم و سوزندگى را به یاریت اى دادرس داد خواهان.

 دریافت فایل

 

ایمان و احسان

شرح دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان

اللهم حبب الی فیه الاحسان و کره الی فیه الفسوق و العصیان و حرم علی فیه السخط و النیران بعونک یا غیاث المستغیثین” “خدایا در این روز احسان و نیکویی را محبوب من گردان و فسق و معاصی را ناپسند من قرار ده و در این روز خشم و آتش قهرت را بر من حرام گردان به یاری خود ای فریادرس فریادخواهان” 

    1) اللهم حبب الی فیه الاحسان “خدایا در این روز احسان و نیکویی را محبوب من گردان”

    “احسان و نیکوکاری”

همان طور که در آیات و روایات موجود می باشد هر عمل نیکویی را که انسان انجام می دهد از آن به احسان و نیکوکاری تعبیر می گردد که دو قسم دارد: (1) احسان در راه رضای خدا (2) احسان برای ریا و جلب توجه مردم 

   یک: احسان برای رضای خدا

اگر انسانی عمل نیکی را انجام دهد و هدفش از انجام آن عمل فقط جلب رضایت خداوند قادر و متعال باشد آنگاه است که می گوییم آن عمل نیک، احسان برای رضای خداوند بوده است. 

    “انفاق نوعی احسان”

خداوند (عزوجل) در قرآن می فرماید: “وانفقوا فی سبیل الله ولا تلقوا بایدیکم الی التهلکه و احسنوا ان الله یحب المحسنین”(1) یعنی “و در راه خدا انفاق کنید و با دستانتان خودتان را به هلاکت نیندازید و احسان و نیکوکاری کنید که همانا خداوند نیکوکاران را دوست دارد” که این آیه نشان دهنده آن است که انفاق عمل نیکویی است که انسان را از هلاکت نجات بخشد واین در صورتی است که این احسان جزء “الذین ینفقون اموالهم ابتغاء مرضات الله”(2) یعنی “کسانی که انفاق می کنند اموالشان را در راه رضا و خشنودی خداوند” باشد. که آنگاه است که خداوند در قرآن می فرماید: “بلی من اسلم وجهه لله و هو محسن فله اجره عند ربه و لاخوف علیهم و لا هم یحزنون”(3) یعنی “آری، کسی که تسلیم حکم خداوند گردید و نیکوکار گشت پس (مسلم است که) اجرش نزد خداوند بزرگ خواهد بود و او را هیچ خوف و اندیشه و هیچ حزن و اندوهی (در دنیا و آخرت) نخواهد بود”

    دو: احسان برای ریا و جلب توجه مردم

اگر انسانی عمل نیکی را که در ظاهر خداپسندانه است انجام دهد و هدفش جلب توجه مردم باشد، آنگاه است که اولا در انجام آن عمل نیک برای خداوند شریک قائل شده است و ثانیا عمل او ریا بوده و هیچ اجر و پاداش از طرف خداوند برای آن عمل نمی باشد چرا که اینگونه افراد از یاران و هم قرینان شیطانند، که اگر در این مورد نیز انفاق را در نظر بگیریم خداوند در قرآن می فرماید: “والذین ینفقون اموالهم رئاء الناس و لایومنون با الله و لابالیوم الاخر و من یکن الشیطان له قرینا فساء قرینا”(4) یعنی “آنان که اموال خود را به قصد ریا و خودنمایی انفاق می کنند و به خدا و روز قیامت ایمان نمی آورند (ایشان یاران شیطانند) و هر که را شیطان یار اوست بسیار بدیاری خواهد داشت”...

   منظور از حبب الی فیه الاحسان چیست؟

همانطور که در قرآن آمده است “ان الله یحب المحسنین”(5) یعنی “به درستی که خداوند احسان کنندگان را دوست دارد” که با توجه به این آیه انسان برای اینکه محبوب پروردگار خویش گردد از خدای خویش می خواهد که احسان و نیکوکاری را محبوب او گرداند که ما نیز در این روز از خداوند می خواهیم که حب احسان و نیکوکاری در راه رضایش را نصیب ما گرداند...

    (2) و کره الی فیه الفسوق و العصیان “و در این روز فسق و معاصی را برای من ناپسند گردان”

    فسوق و العصیان چیست؟

هرگاه انسان عملی را بر خلاف دستورات الهی انجام دهد آنگاه است که گویند او عصیان پروردگار خویش را نموده است یعنی سرپیچی از دستور پروردگار خویش نموده است که اگر انسان به این عمل خویش یعنی معصیت پروردگار اصرار ورزیده و ادامه دهد آنگاه است که او را فاسق نامند چرا که او دائما به معصیت ذات اقدس الهی مشغول بوده است.

    “نتیجه دوری از فسق و معصیت الهی”

خداوند در قرآن می فرماید “وکره الیکم الکفر و الفسوق و العصیان اولئک هم الراشدون”(6) یعنی “خداوند کفر و فسوق و معصیت را در نظرتان زشت و منفور ساخت و اینان به حقیقت اهل صواب و هدایتند که از این آیه در می یابیم که اگر خداوند در نظر انسانی گناه و معصیت و هر عمل ناپسندی را زشت و منفور سازد آنگاه است که آن انسان به حقیقت هدایت یافته و به مسیر سعادت دست خواهد یافت که ما نیز در این روز از خداوند می خواهیم که ما را جزء کسانی قرار دهد که معصیت و نافرمانی ذات در نظرشان زشت و منفور می باشد...

   3) و حرم علی فیه السخط و النیران بعونک یا غیاث المستغیثین” “و در این روز آتش قهر و غضب را بر من حرام گردان به یاری خود ای فریاد رس فریاد خواهان”

    “ترس از عذاب الهی”

خداوند عزوجل در قرآن می فرماید: واتقوا الله و اعلموا ان الله شدید العقاب” یعنی “و از خداوند بترسید (و تقوای او را پیشه کنید) و بدانید به درستی که خداوند سخت عذاب است” که این عذاب و عقاب الهی برای کسانی می باشد که به معصیت و نافرمانی ذات اقدس او مشغولند به طوری که شکرگزار نعمتهای خداوند نبوده و خداوند از آنان راضی نمی باشد چنانچه خداوند متعال در قرآن در مورد دلیل عذاب بندگان خویش می فرمایند (ما یفعل الله بعذابکم ان شکرتم و امنتم و کان الله شاکرا علیما”(7) یعنی “اگر شما از لطف خداوند شکرگزار باشید و به او ایمان آوردید خداوند چه غرضی دارد که شما را عذاب کند؟ که خداوند در مقابل نعمت، شکر شما را می پذیرد و عملش به صلاح خلق احاطه دارد” پس با توجه به این آیه کسانی از عذاب الهی در امانند و آتش دوزخ بر آنان حرام است که تقوای الهی پیشه نموده و از معاصی و نافرمانی از دستورات او بپرهیزند، که ما نیز به حق فریادرسی خداوند از فریادخواهان در این روز می خواهیم که ما را جزء کسانی قرار دهد که “غیرالمغضوب علیهم” یعنی “غیرکسانی که بر آنان غضب نموده ای” باشیم و از آتش قهر و غضبش در دنیا و آخرت در امان بمانیم.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢٠ توسط فرزانه حبوطی

دعای روز دهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعلنی فیهِ من المُتوکّلین علیکَ واجْعلنی فیهِ من الفائِزینَ لَدَیْکَ واجْعلنی فیهِ من المُقَرّبینَ الیکَ بإحْسانِکَ یاغایَةَ الطّالِبین.

خدایا قرار بده مرا در این روز از متوکلان بدرگاهت و مقرر کن در آن از کامروایان حضرتت و مقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهایت همت جویندگان.

 

شرح دعای روز دهم ماه مبارک رمضان

“اللهم اجعلنی فیه من المتوکلین علیک واجعلنی فیه من الفائزین لدیک واجعلنی فیه من المقربین الیک باحسانک یا غایه الطالبین” “خدایا مرا در این روز از آنان که (در تمام امور) بر تو توکل می کنند و نزد تو فوز و سعادت می یابند و از مقربان درگاه تو می باشند قرار ده به حق لطف و احسانت ای نهایت خواسته درخواست کنندگان”

    (1) اللهم اجعلنی فیه من المتوکلین علیک “خدایا مرا در این روز از کسانی قرار ده که (در تمام امور) به تو توکل می کنند.”

    ارزش توکل به خداوند

همانطور که می دانیم تمام امور دنیا و آخرت و هرچه در عالم وجود دارد به امر خداوند کار می کند؛ “ان الامر کله لله”(1) یعنی “به درستی که تمام امور به فرمان خداوند است” و تمام کلیدهای غیب نزد اوست “و عنده مفاتح الغیب لا یعلمها الاهو”(2) یعنی “و کلید خزائن غیب نزد خداوند است (که) کسی جز خدا بر آن آگاه نمی باشد” و هر گاه اراده الهی اقتضا کند که امری صورت پذیرد بدون هیچ درنگی صورت خواهد گرفت “اذا قضی امرا فانما یقول له کن فیکون”(3) یعنی “هنگامی که (خداوند) اراده امری را کند به محض آنکه بگوید موجود باش، پس موجود خواهد شد” و همه عالم فرمانبردار ذات اقدس اویند “بل له ما فی السموات و الارض کل له قنتون”(4) یعنی “بلکه هرچه در زمین و آسمان است ملک خداوند است و همه فرمانبردار اویند”

پس با توجه به این آیات در می یابیم که انسان در هر کاری که می خواهد انجام دهد باید به خدای (قادر و متعال) که خالق و آفریدگار اوست توکل کند چرا که امیر مومنان حضرت علی علیه السلام فرموند: “من توکل علیه کفاه و من ساله اعطاه و من اقرضه قضاه و من شکر جزاه”(5) یعنی “هر کس بر او توکل کند او را کفایت نماید و هر کس از او بخواهد می پردازد و هر کس برای خدا به محتاجان قرض دهد وامش را بپردازد و هرکس او را سپاس گوید پاداش نیکو دهد” و خداوند (عزوجل) نیز در قرآن می فرماید: “فاذا عزمت فتوکل علی الله ان الله یحب المتوکلین” یعنی “پس هنگامی که اراده نمودی (که کاری را انجام دهی) پس بر خداوند توکل نما (که) همانا خداوند توکل کنندگان را دوست دارد” که ما نیز از خداوند می خواهیم در این روز ما را از توکل کنندگان واقعی به ذات اقدس قرار دهد...

   (2) واجعلنی فیه من الفائزین لدیک “و مرا در این روز از کسانی که سعادت می یابند قرار ده”

    فائزین چه کسانی هستند؟

فائز به معنای سعادتمند است که به کسی گویند که خداوند او را به واسطه عمل به دستوراتش به رحمتش وارد کرده و از عذابش دور ساخته است چنانچه در قرآن می فرماید: “قل انی اخاف ان عصیت ربی عذاب یوم عظیم”(6) یعنی “بگو که از عذاب روز عظیم (یعنی قیامت) می ترسم که معصیت پروردگارم را انجام دهم” و در آیه بعد می فرماید: “من یصرف عنه یومئذ فقد رحمه و ذلک الفوز المبین”(7) یعنی “کسی که از عذاب روز قیامت در امان بماند و از او عذاب برداشته شود پس به تحقیق به رحمت الهی وارد شده است که این سعادتمندی آشکار است” و آنان که از معصیت پروردگار خویش اجتناب می کنند یقینا خداوند از آنان راضی است که این رضایت سرچشمه از رضایت مخلوق به قضا و قدر پروردگار است به طوری که خداوند در قرآن می فرماید: “رضی الله عنهم و رضواعنه ذلک الفوز العظیم”(8) یعنی “خداوند از ایشان راضی است و آنان از خداوند راضیند که این رستگاری و سعادتمندی بزرگ است” که ما نیز از خداوند می خواهیم در این روز ما را از کسانی قرار دهد که به فوز عظیم دست یافته اند...

    (3) واجعلنی فیه من المقربین الیک باحسانک یا غایه الطالبین “و مرا در این روز از کسانی قرار ده که مقرب درگاه تواند به لطفت ای نهایت خواسته درخواست کنندگان”

    “تقوا موجب تقرب به ذات اقدس الهی”

کسانی که به خداوند نزدیکترند و در پیشگاه او آبرومندند که تقوای الهی را پیشه کنند چرا که خداوند در قرآن می فرماید “ان اکرمکم عند الله اتقکم” یعنی “به درستی که گرامی ترین شما نزد پروردگار تقوا پیشه ترین شماست” و اگر به واژه رسول “اکرم” صلی الله علیه و آله توجه کنیم و آیه “ولکم فی رسول الله اسوه حسنه” یعنی “و برای شما در رسول خدا الگویی نیکو است” را در نظر بگیریم می توانیم دریابیم که کسانی که می خواهند نزد خداوند آبرویی پیدا کرده و مقرب درگاه او گردند با توجه به آیه “یا ایها الذین امنوا تقوالله و ابتغوالیه الوسیله”(9)

یعنی “ای کسانی که ایمان آورده اید تقوای الهی را پیشه کنید و برای (رسیدن به خداوند) و آمدن به سوی او وسیله ای بیابید” باید به آیه “اطیعوالله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم”(10) یعنی “خداوند و رسولش و برگزیدگان از ایشان (یعنی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام) را اطاعت نمایید” عمل نموده تا بتوانند جزء کسانی قرار گیر که مقرب درگاه الهی هستند. پس ما نیز از خداوند می خواهیم به حق لطف و احسانش ما را جزء کسانی قرار دهد که مقرب درگاه اویند. ان شاءالله که تابع باشیم.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٢٠ توسط فرزانه حبوطی

دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ نصیباً من رَحْمَتِکَ الواسِعَةِ واهْدِنی فیهِ لِبراهِینِکَ السّاطِعَةِ وخُذْ بناصیتی الى مَرْضاتِکَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِکَ یا أمَلَ المُشْتاقین.

خدایا قرار بده برایم در آن بهره‌اى از رحمت فراوانـت و راهنمائیم کن در آن به برهان و راه‌هاى درخشانت و بگیر عنانم به سوى رضایت همه جانبه‌ات بدوستى خود اى آرزوى مشتاقان. 

شرح دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

“اللهم اجعل لی فیه نصیبا من رحمتک الواسعه و اهدنی فیه لبراهینک الساطعه و خذ بناصیتی الی مرضاتک الجامعه لمحبتک یا امل المشتاقین”

“خدایا مرا نصیبی (کامل) از رحمت واسعه خود عطا فرما و به ادله و براهین روشن خود هدایت فرما و پیشانی مرا بگیر و به سوی رضا و خشنودی که جامع (هر نعمت) است سوق ده بحق دوستی و محبتت ای آرزوی مشتاقان” 

   1- اللهم اجعل لی فیه نصیبا من رحمتک الواسعه “خدایا مرا نصیبی (کامل) از رحمت واسعه خود عطا فرما” 

   “رحمت واسعه”

رحمت خداوند بسیار وسیع و گسترده است، وسعتی که ما نمی توانیم با قلم و زبان خود آن را وصف نماییم اما اگر به آیات قرآن توجه کنیم، “الحمدلله الذی خلق السموات و الارض...” (1) یعنی “شکر خداوندی که آسمان و زمین را خلق کرد...” و “له ما فی السموات و ما فی الارض”(2) یعنی “و برای خداوند است هرچه که در زمین و آسمان است” و “وسع کرسیه السموات و الارض و لایوده حفظهما و ...”(3) یعنی “قلمرو علم خداوند از آسمان و زمین فراتر و نگهبانی آسمان و زمین بر او آسان و بی زحمت است” آنگاه است که در می یابیم که با وسیع بودن حکومت و فرمانروایی ذات اقدس الهی، رحمت او نیز بسیار وسیع و گسترده است، رحمتی که شامل کسانی می شود که از فرمان خداوند و رسولش سرپیچی ننمایند به طوری که خداوند در قرآن می فرماید: “فان کذبوک فقل ربکم ذو رحمه واسعه و لا یرد باسه عن القوم المجرمین”(4) یعنی “پس اگر تو را (ای پیغمبر) تکذیب کنند بگو خدای شما با آنکه دارای رحمت بی منتهاست (اما) عذابش را از فرقه بدکاران باز نخواهد داشت” پس از خداوند می خواهیم که ما را در این روز شامل رحمت واسعه اش قرار داده و بین ما و قوم مجرم جدایی اندازد...

    2- و اهدنی فیه لبراهینک الساطعه “و مرا در این روز به ادله و براهین روشنت هدایت فرما” 

   “منظور از براهینک الساطعه چیست؟”

در دعای این روز می خوانیم واهدنی فیه “در این روز مرا هدایت نما” حال می خواهیم بدانیم این هدایت چیست؟ در جواب می توانیم بگوییم: “والله یهدی من یشاء الی صراط مستقیم”(5) یعنی “خداوند هر که را بخواهد به راه مستقیم هدایت می کند” پس این هدایت، هدایت به صراط مستقیم است، حال می خواهیم بدانیم صراط مستقیم چیست؟ که در جواب باید بگوییم: “ان الله ربی و ربکم فاعبدوه هذا صراط مستقیم”(6)

یعنی “به درستی که خداوند رب من و شماست پس او را بپرستید که این است صراط مستقیم” حال چگونه به این صراط مستقیم دست یابیم و طریقه عبادت و بندگی نمودن پروردگار عالمیان را از که بیاموزیم؟ که در اینجاست که “لبراهینک الساطعه” “بوسیله ادله و براهین روشن” به کار می آید که این ادله و براهین روشن هیچ چیزی جز آیات قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) نمی باشد. به طوری که “ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین”(7) یعنی “این کتابی است که در آن شکی نیست و هدایتیست برای تقواپیشگان” و پیامبر اکرم (ص) نیز در حدیث ثقلین چنین فرمودند: “انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی و اهل بیتی، لن یتفرقا حتی یردا علی الحوض ما ان تمسکتم بهمالن تضلوا ابدا” یعنی “من در بین شما دو چیز گرانبها به امانت می گذارم: کتاب خدا و اهل بیتم، و آن دو هرگز از هم جدا نمی شوند تا اینکه در حوض کوثر بر من وارد شوند، مادامیکه به آن دو تمسک جویید هرگز تا ابد گمراه نشوید” که ما نیز از خداوند می خواهیم که در این روز ما را به پیروی از قرآن و اهل بیت علیهم السلام یاری نموده و به صراط مستقیم هدایت فرماید... 

    3- وخذ بناصیتی الی مرضاتک الجامعه بمحبتک یا امل المشتاقین “پیشانی مرا در این روز بگیر و به سوی رضا و خشنودیت که جامع هر (نعمت) است سوق ده بحق دوستی و محبتت ای آرزوی مشتاقان” 

   منظور از “ وخذ بناصیتی” چیست؟

ما از خداوند می خواهیم که پیشانی ما را گرفته و به سوی رضا و خشنودیش بکشاند چرا که پیشانی محل سجده انسان به ذات اقدس پروردگار است که هنگامی که بنده به درگاه الهی سجده می نماید آنگاه است که خود را تسلیم امر پروردگار نموده و خود را در پیشگاه او خوار و ذلیل می داند و در روایات نیز داریم که بهترین حالات بنده هنگامی است که آن بنده در مقابل ذات اقدس الهی سجده می نماید، پس از خداوند می خواهیم که پیشانی ما را فقط جایگاه سجده نمودن به ذات اقدسش گرداند نه سجده گاه شیطان (نه فرمانبرداری از شیطان...) 

   “منظور از مرضاتک الجامعه چیست؟”

همانطور که قبلا هم توضیح داده شد رضای خداوند بزرگترین سعادتمندی هاست که یک انسان می تواند آن را به دست آورد، چرا که زمانی پروردگار عالمیان از بنده خویش راضی می گردد که بنده از دستورات و اوامر او اطاعت نموده و حق بندگی را به جا آورد و هنگامی که بنده از اوامر الهی اطاعت نماید آنگاه است که جمیع وعده های خداوند که در قرآن به ایمان آورندگان بشارت داده شده است محقق می گردد که آن هم از رضای الهی نشات می گیرد، پس رضای الهی جامع ترین نعمتهای خداوند است که در این روز از او بحق دوستی و محبتش به جمیع بندگان می خواهیم که این رضا و خشنودی را نصیب ما گرداند.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/۱٩ توسط فرزانه حبوطی

 

دعاى روز هشتم ماه مبارک رمضان 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقنی فیهِ رحْمَةَ الأیتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الکِرامِ بِطَوْلِکَ یا ملجأ الآمِلین.

خدایا روزیم کن در آن ترحم بر یتیمان و طعام نمودن بر مردمان و افشاء سلام و مصاحبت کریمان به فضل خودت اى پناه آرزومندان

 

شرح دعای روز هشتم ماه رمضان

       آئین مهرورزی 

“اللهم ارزقنی فیه رحمه الایتام و اطعام الطعام و افشاء السلام و صحبه الکرام بطولک یا ملجا الاملین” “خدایا در این روز مرا ترحم بر یتیمان و اطعام به گرسنگان و افشاء و انتشار سلام در مسلمانان و مصاحبت با نیکان نصیب فرما به حق انعامت و بزرگواریت ای پناه آرزومندان”ژ

    (1) اللهم ارزقنی فیه رحمه الایتام “خدایا روزیم فرما تا در این روز به یتیمان ترحم کنم”

    یتیم نوازی در اسلام

یتیم نوازی و ترحم بر یتیمان یکی از دستورات بزرگ اسلام می باشد که بر مسلمانان واجب است که در این امر مهم بسیار کوشا باشند چرا که یتیم به کسی گویند که در ظاهر سرپناه و سرپرستی برای خود نداشته باشند (یعنی هیچ کس نباشد که او را سرپرسی کند مثل پدر و مادر) به طوری که فقط خداوند حامی و سرپناه او باشد که خداوند حقوق چنین افرادی را بسیار محترم داشته و بر ترحم به آنان تاکید می نماید. چنانچه حضرت امیر مومنان علی علیه السلام می فرماید: “الله، الله بالایتام، فلا تغبوا افواههم و لا یضیعوا بحضرتکم”(1) “خدارا! خدا را! درباره یتیمان، نکند که آنان گاهی سیر و گاه گرسنه بمانند و حقوقشان ضایع گردد!”

    ارزش یتیم

یتیمان با اینکه به ظاهر سرپناه و سرپرستی برای خود ندارند اما خداوند برای آنان ارزش بسیاری قائل است به طوری که در قرآن خداوند (عزوجل) خطاب به پیغمبر خود می فرماید: “الم یجدک یتیما فاوی”(2) یعنی “آیا خداوند تو را یتیمی نیافت که در پناه خود جای داد” که با توجه به این آیه می بینیم که خداوند پیغمبر خود را به دوران یتیمی اش (که پدر و مادر خویش را از دست داده بود و سرپناهی جز خداوند نداشت) تذکر می دهد تا یادآور شود که چگونه خداوند او را یاری نمود و او را از گزند دشمنان در امان داشت و به لطف و رحمتش به مقام نبوت برگزید. تا اینکه پیغمبر نیز به یاد یتیمان بوده و از آنان دلجویی کند.

در آیه دیگر می فرماید: ”فاما الیتیم فلا تقهر”(3) یعنی “پس تو هم هرگز یتیمی را میازار”. حال با توجه به این آیات ما باید این نکته مهم را در نظر داشته باشیم که پیامبر عظیم الشان اسلام هیچ گاه از دستورات خداوند سرپیچی نکرده و نعمتی از خدای خویش را فراموش ننموده است بلکه خداوند به پیامبر خود تذکر داده تا همه مردم الگو گرفته و آن دستورات را اجرا نمایند، چرا که خداوند می فرماید: “ولکم فی رسول الله اسوه حسنه”(4) یعنی “و برای شما در (خلق و خوی) رسول خدا الگویی نیکوست” پس از خداوند می خواهیم که ما را در این روز یاری نماید تا بتوانیم بر یتیمان و بی سرپرستان ترحم نموده تا مشمول رحمت بی پایانش گردیم...

    (2) واطعام الطعام “و به گرسنگان اطعام کنم.”

    سفره میهمانی بگسترانیم

در ماه مبارک رمضان یکی از چیزهایی که بسیار اهمیت دارد اطعام نمودن و سفره میهمانی پهن کردن برای فقیران و مستمندان در راه رضای خداوند است که از ثواب و منزلت بسیار بالایی برخوردار است، چنانچه حضرت علی علیه السلام می فرماید: “اجود یده! و هو غن ذات الله بخیل! فمن آتاه الله مالا فلیصل به القرابه، والیحسن منه الضیافه”(5) یعنی “دست سخاوتمندی ندارد آن کس که از بخشش در راه خدا بخل می ورزد! آن کسی که خدا او را مالی بخشید، پس باید به خویشاوندان خود بخشش نماید و سفره میهمانی خوب بگستراند” و ما نیز از خداوند می خواهیم که در این روز ما را یاری فرماید تا در راه رضای او به فقیران و مستمندان اطعام کنیم...

   (3) و افشاء السلام و صحبه الکرام بطولک یا ملجا الاملین “و افشاء و انتشار سلام در مسلمانان و مصاحبت با نیکان نصیب فرما به حق انعام و بزرگواریت ای پناه آرزومندان.”

    منظور از افشاء السلام چیست؟

در اینجا منظور از افشاء سلام می تواند انتشار دوستی و محبت بین مسلمانان باشد، زیرا هنگامی که دو مسلمان به یکدیگر برسند و به هم سلام کنند، آنگاه است که نوعی امنیت و خوشبینی بین طرفین پیش می آید، چرا که سلام یکی از نامهای خداوند است و هرجا که نام خداوند در میان باشد آنگاه است که همه با آرامش با یکدیگر روبرو می گردند، به طوری که حضرت علی علیه السلام هنگامی که ماموران جمع آوری مالیات را به سوی مردم فرستادند تا آنچه را حق خداست از آنان بستانند، در قسمتی در خصوص روش برخورد با مردم چنین فرمودند: “با آرامش و وقار حرکت کن، تا در میانشان قرار گیری، به آنها سلام کن و در سلام و تعارف و مهربانی کوتاهی نکن”(6) که این هم نشان دهنده آن است که سلام نمودن بین طرفین نوعی آرامش و امنیت است که به وسیله آن بین طرفین ایجاد می گردد. 

    منظور از صحبه الکرام چه می باشد؟

منظور از صحبه الکرام، هم کلام و همنشین شدن با اهل کرم و بخشش است که انسان را به مقامات و درجات عالی می رساند که ما نیز از خداوند به حق بزرگواریش می خواهیم که ما را با کریمان همنشین و از لئیمان دور سازد. ان شاءالله که تابع باشیم.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/۱۸ توسط فرزانه حبوطی

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْنى فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیتِک وَ لا تَضْرِبْنى بِسِیاطِ نَقِمَتِک وَ زَحْزِحْنى فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِک بِمَنِّک وَ اَیادیک یا مُنْتَهى رَغْبَةِ الرّاغِبینَ 

خدایا در این ماه به خاطر دست زدن به نافرمانیت خوارم مساز و تازیانه‌هاى عذابت را بر من مزن و از موجبات خشمت بدان نعمت بخشى و الطافى که نسبت به بندگان دارى دورم بدار. 

اى آخرین حد اشتیاق مشتاقان

2.jpg

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/۱٧ توسط فرزانه حبوطی

هر روز یک آیه ، هر روز یک درس
 
تاکید بر تلاوت هر روزه سوره «یس» یادآوری عدم اطاعت از شیطان است
 
 
آیه 60 سوره «یس» : أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَیْکُمْ یَا بَنِی آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّیْطَانَ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ؛ آیا با شما عهد نکردم ای فرزندان آدم که شیطان را نپرستید، که او برای شما دشمن آشکاری است؟!
 
خداوند از تمام انسان‌ها و فرزندان آدم گرفته است و آن عدم پرستش شیطان است.
 
نکته : شیطان را پرستش نکنید زیرا شیطان دشمنی آشکار و روشن برای شماست.
یادآوری : روزی با خداوند عهدی بسته‌ایم و حال در کثرت دنیای فانی، آن را فراموش کرده ایم، مشغول کار خویش هستیم.... پس کجاست وفای به عهدمان؟
 
شاید یکی از دلایلی که به تلاوت هر روزه سوره یس سفارش شده است همین باشد، تا هر روز این عهد مهم و حیاتی را به ما یادآوری کنند: «از شیطان اطاعت مکن»!(1)
حضرت صادق(ع) فرمودند: هر کس از شخصی در معصیت خداوند اطاعت کند، او را پرستیده است گویا آن شخص را پرستیده است(3).
 
و نیز از امام باقر(ع) روایت شده است: «هر که به گوینده‌ای گوش فرا دهد گویا او را عبادت کرده است، اگر آن گوینده از خدای رحمان بگوید شنونده خدای رحمان را عبادت کرده است و اگر از شیطان گفته باشد، شنونده در پرسش شیطان وارد شده است.»(4)
 
یادمان نرود : در لحظه ارتکاب گناه، عملا در حال پرستش ابلیس هستیم.
 
دشمن‌ترین دشمن ما انسان‌ها همین ابلیس است که برای گمراهی ما قسم یاد کرده است: «قال فبیعزتک الاغوینهم اجمعین: (ابلیس) گفت: خدا یا به عزتت سوگند، همه آنان را گمراه خواهم کرد.(5)
 
نتیجه : پس، شیطان، دشمن قسم خورده ماست. دشمن اشکار ماست. سوگند یاد کرده است که همه ما را گمراه کند.
 
فاستعذ بالله من الشیطان الرجیم
 
 
پی‌نوشت‌ها:
1. ترجمه تفسیر المیزان، ج 17، ص152
3 . تفسیر صافی، ج، 4،‌ص 258
4. تفسیر صافی، ج، 4 ،‌ص، 258 .
5 . سوره مبارکه ص، آیه 82

* نویسنده: حسین محمدی فام، کارشناس ارشد تفسیر قرآن
 
 

2.jpg

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/۱٤ توسط فرزانه حبوطی
دعای روز سوم ماه مبارک رمضان

« اللَّهُمَّ ارْزُقْنِى فِیهِ الذِّهْنَ وَ التَّنْبِیهَ وَ بَاعِدْنِى فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِیهِ وَ اجْعَلْ لِى نَصِیبا مِنْ کُلِّ خَیْرٍ تُنْزِلُ فِیهِ بِجُودِکَ یَا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِینَ »

خدایا در این روز مرا هوش و بیداری در کار اطاعتت، نصیب فرما واز سفاهت وجهالت وکارهای باطل دور گردان واز هر چیزی که در این روز نازل می فرمایی مرا نصیب بخش به حق جود وکرمت ای بخشنده ترین

منبع : رجا نیوز

خدایا !
من چیزی نمیبینم .
آینده پنهان است.
ولی آسوده ام ،
چون تو را می بینم
و تو همه چیز را . . .

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/۱۳ توسط فرزانه حبوطی

هر روز یک آیه ، هر روز یک درس

درس دوم : دعا نکردن گناهی بزرگ محسوب می‌شود

آیه 60 سوره غافر است: «وَقَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ».

پروردگار شما گفته است: «مرا بخوانید تا (دعای) شما را بپذیرم! کسانی که از عبادت من تکبر ورزند، به زودی با ذلت وارد دوزخ می‌شوند.» (1)

عبارت «ادعونی استجب لکم» می گوید : هر دعایی مورد اجابت قرار می‌گیرد.

اما ؛ دعا، آداب و شرایطی دارد که رعایت و عدم رعایت آنها در استجابت دعا تأثیر دارد.

آداب ظاهری دعا:

۱- طهارت، 2- استعمال عطر 3- رو به قبله بودن 4- صدقه دادن 5- بدون عجله دعا کردن 6- اصرار و پافشاری کردن در دعا 7- نام بردن حاجت 8- آمین گفتن 9- گریه کردن در نیایش 10- اعتراف به گناهان 11- اظهار خشوع 12- تعمیم دادن دعا برای دیگران 13- شروع و ختم دعا با صلوات 14- مدح و ثنای الهی قبل از درخواست حاجات

آداب باطنی (قلبی و اعتقادی) دعا:

۱- ایمان به حضرت حق و قدرت بی‌پایانش
2- رجاء و امیدواری به رحمت خداوند
3- خوش گمانی و حسن ظن به خداوند
4- انکسار قلب و شکستگی دل در حین نیاش
5- ناامیدی کامل از غیر خدا

باید گفت اگر کسی با رعایت این آداب و شرایط به دعا کردن پرداخت ، دعای او به اجابت نزدیک‌تر است.

 * نکته بسیار مهم : مصلحت دعا کننده است.

خداوند با علم بی‌پایانش می‌داند ؛ اجابت دعای بنده به نفع او و یا به ضرر اوست.

در دعای شریف افتتاح که ویژه شبهای ماه مبارک رمضان است می‌خوانیم:

«ولعل الذی أبطأ عنی هو خیر لی، لعلملک بعاقبة الأمور» (4) یعنی خدایا اگر در برآورده شدن برخی حاجات من، تأخیر شده است، علت آن علم تو به عاقبت امور است.

پس حواسمان باشد :

با تأخیر در اجابت دعاهایمان، زبان به گلایه باز نکنیم و در هر صورت به قضای الهی راضی باشیم.

اجابت نزدیک است،
خدا قاضی‌الحا‌جات است.
حضرت حق مجیب است و ...
اما آیا ما چقدر اهل دعائیم؟
به چه میزان آداب دعا را رعایت می‌کنیم؟

عاشق که شد که یار بحالش نظر نکرد / ای خواجه درد نیست وگرنه طبیب هست

آمین یا رب‌العالمین.

پی‌نوشت‌ها:

(1). ترجمه قرآن کریم: آیت الله مکارم شیرازی
(2). وسائل الشیعه، ج 7 صفحه 53
(4) . مفاتیح‌الجنان، اعمال ماه مبارک رمضان

منبع مطلب : خبرگزاری فارس + کمی ویرایش

2.jpg

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/۱٢ توسط فرزانه حبوطی

هر روز یک آیه ، هر روز یک درس

درس اول : ایمان به خداوند شرط برآوردن حاجات است

آیه 186سوره بقره است: «وَ إِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُواْ لِی وَ لْیُؤْمِنُواْبِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ»؛ و هنگامی که بندگان من، از تو درباره من سؤال کنند، (بگو)‌ من نزدیکم،‌ دعای دعا کننده را به هنگامی که مرا می‌خواند، پاسخ می‌گویم؛ پس باید دعوت مرا بپذیرند و به من ایمان بیاورند، تا راه یابند (و به مقصد برسند.) (1)

یار نزدیک‌تر از من به من است / وین تعجب که من از او دورم

نمی‌شود فقط از خدا درخواست کرد و خود به درخواست‌های الهی پاسخ مثبت نداد!

آیه شریفه ۱۸۶ سوره بقره بیان می‌دارد که دعای هرکس که خدا را بخواند، مستجاب می‌شود، البته در انتهای آیه 2 شرط مهم بیان شده است که نباید از آنها غافل شد.

شرط اول این است: «فلیستجیبوا لی» یعنی باید بندگان من هم دعوت مرا اجابت کنند تا من هم دعای آنان را اجابت کنم. زیرا نمی‌شود رابطه بنده و خدا را، یک‌طرفه تعریف کرد.

* به قول شاعر: «چه خوش بی‌ مهربونی هر دو سر بی».

شرط دوم «ایمان» است:‌ «ولیؤمنوا بی» یعنی باید این دعا کننده که توقع اجابت دارد، به من ایمان داشته باشد.

* این ایمان یعنی : یعنی بندگان مطمئن باشند که من بر عطا کردن به آنان و برآوردن حاجات آنان قادر و توانا هستم. (امام صادق علیه السلام)

 

نکات حیاتی :

+ گاهی برآورده شدن برخی حاجات، به نفع ما نیست و این لطف خداست که برخی دعاهای ما را مستجاب نمی‌کند.

+ خوب است در این ماه رمضان با دعا و نیایش بیشتر انس بگیریم.

+ یادمان نرود که «دعای روزه‌دار در هنگام افطار مستجاب می‌شود.»

+ «وَاللّهُ یَعْلَمُ مَا تُسِرُّونَ وَمَا تُعْلِنُونَ» : و خدا آنچه را که پنهان مى‏دارید و آنچه را که آشکار مى‏سازید مى‏داند
(سوره نحل آیه ۱۹)

+ ملتمس دعا هستم برای اصلاح خودمان و آماده شدن دلهایمان برای ظهور صاحب الزمان(عج)

1. ترجمه قرآن کریم: آیت‌الله مکارم شیرازی 

منبع مطلب : خبرگزاری فارس + کمی ویرایش

2.jpg

 بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ اَدْخِلْ عَلی اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ
خدایا بفرست بر خفتگان در گور نشاط و سرور

اَللّهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ اَللّهُمَّ اَشْبِعْ کُلَّ جایِعٍ اَللّهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ
خدایا دارا کن هر نداری را خدایا سیر کن هر گرسنه ای را خدایا بپوشان هر برهنه را

اَللّهُمَّ اقْضِ دَیْنَ کُلِّ مَدینٍ اَللّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کُلِّ مَکْرُوبٍ اَللّهُمَّ رُدَّ کُلَّ غَریبٍ
خدایا ادا کن قرض هر قرضداری را خدایا بگشا اندوه هر غمزده را خدایا به وطن بازگردان هر دور از وطنی را

اَللّهُمَّ فُکَّ کُلَّ اَسیرٍ اَللّهُمَّ اَصْلِحْ کُلَّ فاسِدٍ مِنْ اُمُورِ الْمُسْلِمینَ
 خدایا آزاد کن هر اسیری را خدایا اصلاح کن هر فسادی را از کار مسلمین

 اَللّهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَریضٍ اَللّهُمَّ سُدَّ فَقْرَنا بِغِناکَ
خدایا درمان کن هر بیماری را خدایا ببند رخنه فقر ما را به وسیله دارائی خود

اَللّهُمَّ غَیِّرْ سُوءَ حالِنا بِحُسْنِ حالِکَ 
 خدایا بدی حال ما را بخوبی حال خودت مبدل کن

اَللّهُمَّ اقْضِ عَنَّا الدَّیْنَ وَاَغْنِنا مِنَ الْفَقْرِ
خدایا ادا کن از ما قرض و بدهیمان را و بی نیازمان کن از نداری

اِنَّکَ عَلی کُلِّشَی ءٍ قَدیرٌ
که راستی تو بر هر چیز توانائی

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/۱۱ توسط فرزانه حبوطی

مسئولیت های جوانان در عصر انتظار 

مسئولیت ها و وظایف جوانان در عصر انتظار را باید به سه دسته تقسیم کرد :

1. وظایف جوانان نسبت به خود

2. وظایف جوانان نسبت به جامعه

3. وظایف جوانان نسبت به حضرت حجت (عج)

2.jpg

1. وظایف جوانان نسبت به خود

1)  فراگیری علم و دانش و مجهز شدن به دانسته ها و آگاهی های روز.

قرآن کریم در آیات متعدد این وظیفه را تبیین کرد ، از جمله فرمود : هل یستوی الذین یعلمون والذین لایعلمون.

رسول گرامی اسلام (ص) نیز فرمود : فراگیری علم در جوانی همانند نقش بر سنگ است ولی در دوران پیری همانند نقش بر خاک است که به زودی زایل می گردد.

2) تلاش و کوشش و فعالیت علمی و فرهنگی.

باید توجه داشت که صِرف تحصیل علم برای یک جوان کافی نیست ، باید در کنار آن تلاش و کوشش علمی و فرهنگی داشته باشد. خمودی و تن پروری را از خود دور کند.

پیامبر اکرم (ص) فرمود : هر شب ملائکه های آسمان به زمین می آیند و ندا سر می دهند که ای فرزندان آدم تلاش کنید و کوشش نمایید.

3) تهذیب نفس و کسب فضایل اخلاقی.

گرچه تهذیب نفس برای همه جوانان زیبنده و زینت بخش است ولیکن برای جوانان منتظر ظهور یک حتمیت و ضرورت محسوب می گردد.

امام جعفر صادق (ع) فرمود : هر کس دوست دارد که از یاران حضرت قائم (ع) باشد ، باید منتظر باشد و در این حال به پرهیز کاری و اخلاق نیکو رفتار نماید. پس چنانچه بمیرد و پس از مردنش قائم (ع) به پاخیزد ، پاداش او همچون پاداش کسی خواهد بود که آن حضرت را درک کرده است. پس کوشش کنید و در انتظار بمانید. گوارا باد شما را ای گروه مشمول رحمت خداوند.

4) اجتناب از گناه و معصیت.

امام زمان (ع) در توقیع شریفی که به مرحوم شیخ مفید (ره) رسانده است فرمود : تنها چیزی که ما را از آنان ( شیعیان ) پوشیده می دارد ، همانا چیزهای ناخوشایندی است که از ایشان به ما می رسد و خوشایند ما نیست و از آنان انتظار نمی رود.

5) تدین و تعهد.

اظهار دین داری و منفعل نبودن دربرابر بی دینان و هم چنین پایبندی به تعهدات دینی و استقامت در انجام اعمال دینی و مذهبی و رنگ عوض نکردن در محیط های آلوده ، از وظایف جوانان منتظر است.

6) خوش خُلقی.

رفتار نیکو و برخورد خوب با دیگران و دوری از تعصب ها و لجاجت های بی منطق و پذیرش گفتار حق اگر چه از مخالف باشد ، از نشانه های مثبت جوانان منتظر است.

7) آگاهی و بصیرت دینی.

دین داری غیر از بصیرت دینی است. چه بسا انسان هایی دین دارند ولی بصیرت دینی ندارند . این گونه دین داران در عصر امام علی (ع) و فرزندانش امام حسن مجتبی (ع) و امام حسین شهید (ع) درد سر های زیادی برای آن بزرگواران به وجود آوردند.امام علی (ع) هنگامی که صدای قرائت زیبای یکی از همین دین داران بی بصیرت را شنید به اطرافیانش فرمود : رُبّ تال القرآن والقرآن یلعنه.

 

2.jpg

وظایف جوانان نسبت به جامعه

جوانان منتظر علاوه بر خود ، نسبت به جامعه و محیطی که در آن زندگی می کنند وظایفی دارند که برخی از آن ها عبارت است از :

1) آماده سازی جامعه.

آماده سازی جامعه در جهت معرفت و شناخت حضرت حجت (ع) و فراهم آوری زمینه ظهور و قیام آن حضرت و برپایی حکومت جهانی مهدوی.

امام محمد باقر (ع) فرمود : بر شیعیان واجب است که خود را جهت اطاعت امام بر حق و انتظار فرج او ملتزم سازند و برای یاری نمودنش مهیا باشند.

2) دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی.

نظام جمهوری اسلامی که از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) است و در دنیا از اندیشه ظلم ستیزی و استکبار گریزی حمایت کرده و ایده حکومت واحد جهانی به رهبری حضرت حجت (ع) را تبلیغ می نماید ، در واقع زمینه ساز ظهور و قیام آن حضرت است و دفاع از آن واجب و بلکه از اوجب واجبات اس.

3) حمایت و اطاعت از ولی فقیه.

در دنیا حکومت های گوناگونی وجود داشته و افراد مختلفی در راس حکومت قرار دارند که هیچ کدام آن ها مورد پذیرش واقعی اسلام و مذهب نیست. تنها حکومت برحق و قابل دفاع شرعی حکومتی است که بر مبانی دینی و مذهبی بنا شده باشد. حکومت جمهوری اسلامی در کشور عزیز ایران همان حکومت بنا شده بر مبنای دین و مذهب است. ولی فقیه در راس آن قرار دارد که در عصر غیبت در جایگاه امام معصوم (ع) قرار دارد. دفاع از وی وبالا تر ازآن ، اطاعت از وی بر همگان ، به ویژه بر جوانان منتظر واجب و لازم است که امروزه در شخصیت کم نظیر حضرت آیت الله خامنه ای تبلور یافته است.

4) دفع شبهه های دشمنان.

هر روز شبهه های متعددی علیه نظام جمهوری اسلامی و مذهب بالنده تشیع توسط ایادی استکبار پخش و نشر می گردد و اذهان مردم ، مخصوصا ساده لوحان را مشوش می کند . بسیاری از ماهواره ها ، تلوزیون ها ، رادیوها ، روزنامه ها ، مجلات  ، سایت ها ، شبکه ها ، وبلاگ ها و انجمن های گفتگوی اینترنتی و کتاب های رنگارنگ در ایران و سراسر جهان از جانب استکبار بین المللی به سرکردگی آمریکا ، انگلیس و رژیم اشغالگر قدس ماموریت چنین هجمه های ناجوانمردانه را بر عهده دارند. وهابیت منحرف و گمراه یکی از ملعبه ها و صحنه گردان های رسوای این میدان است.

بر جوانان منتظر لازم است که خود را در برابر چنین تهاجماتی آماده کرده و پاسخ های لازم را با ابزار های نوین بدهند و توطئه های دشمنان را خنثی کنند.

2.jpg

وظایف جوانان نسبت به حضرت حجت (عج)

اما وظایفی که جوانان در برابر حضرت حجت (ع) دارند به طور فهرستوار اشاره می کنم :

1) شناخت حضرت حجت (ع) و معرفت نسبت به وی و مطالعه در احوال و شخصیت بی نظیر آن حضرت و کیفیت ظهور ، قیام و تشکیل حکومت مهدوی.

2) فرهنگ انتظار و داشتن روحیه زیارت طلعت رشید آن حضرت.

3) ناراحت و محزون بودن به خاطر عدم دسترسی به آن حضرت . روایت است که امام جعفر صادق (ع) از این که شیعیان در زمان غیبت سرگردانند و از طرف مخالفان در دل آن ها شک و شبهه ایجاد می شود ، اشک می ریزد و شب ها به خواب نمی رود.

4) دعا کردن برای حضرت حجت (ع) و سلامتی و تندرستی وی را از خدا خواستن.

5) صدقه دادن به نیازمندان برای سلامتی وجود نازنین آن حضرت.

6) انجام حج و یا عمره به نیابت از آن حضرت.

7) بر خاستن به هنگام شنیدن نام مبارک آن حضرت به قصد تعظیم ، به خصوص لفظ " قائم".

روایت است که امام رضا(ع) هنگامی که کلمه " قائم" را می شنید ، می ایستاد و دست مبارک خود را بر سر می گذاشت.

8) دعا برای حفظ ایمان و استواری اندیشه های دینی خویش.

9) استمداد از حضرت حجت (ع) در سختی ها و گرفتاری ها.

در پایان امید وارم این گفتارم مرضی رضای الهی بوده و خرسندی و خوشحالی سرورم حضرت حجت(عج) را در پی داشته باشد و جوانان میهن عزیزمان ایران و همه جوانان پیرو اهل بیت (ع) را برای فراهم آوری زمینه ظهور و قیام امام زمان (ع) توفیق عنایت بفرماید

 منبع : وب نوشت خادم عترت نبوی

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٥/٧ توسط فرزانه حبوطی