اللهم عجل لولیک الفرج
 
روی خط بیداری اسلامی در عصر آخرالزمان

تاریخچه فرقه ضاله بهائیت - قسمت اول

فرقه بهایی از ابتدای پیدایش در میان مسلمانان به عنوان یک انحراف اعتقادی (فرقه ضاله) شناخته شد.  فرقه بهائیه منشعب از فرقه بابیه است. بنیان گذار آیین بهائیت، میرزا حسینعلی نوری معروف به بهاءالله است واین آیین نیز نام خود را ازهمین لقب برگرفته است.

وی پس ‍ از ادعای بابیت توسط سید علی محمد شیرازی، در شمار نخستین گروندگان به باب درآمد و از فعال ترین افراد بابی شد و به ترویج بابیگری  بویژه در نور و مازندارن پرداخت. برخی از برادرانش از جمله برادر کوچکترش میرزا یحیی معروف به «صبح ازل» نیز بر اثر تبلیغ او به این مرام پیوستند. پس از اعدام علی محمد باب به دستور امیر کبیر، میرزا یحیی ادعای جانشینی باب را کرد. ظاهرا یحیی نامه هایی برای علی محمد باب نوشت و فعالیتهای پیروان باب را توضیح داد. علی محمد باب در پاسخ به این نامه ها وصیت نامه ای برای یحیی فرستاد و او را وصی و جانشین خود اعلام کرد.پس از باب عموم بابیه به جانشینی میرزا یحیی معروف به صبح ازل معتقد شدند.و چون در آن زمان یحیی بیش از نوزده سال نداشت، میرزا حسینعلی زمام کارها را در دست گرفت.

امیر کبیر برای فرونشاندن فتنه بابیان از میرزا حسینعلی خواست تا ایران را به قصد کربلا ترک کند و او در شعبان 1267 به کربلا رفت؛ اما چند ماه بعد، پس از برکناری و قتل امیرکبیر در ربیع الاول 1268 و صدارت یافتن میرزا آقاخان نوری، به دعوت و توصیه شخص اخیر به تهران بازگشت.

در همین سال تیراندازی بابیان به ناصرالدین شاه پیش آمد و بار دیگر به دستگیری و اعدام بابیها انجامید و چون شواهدی برای نقش حسینعلی در طراحی این سوء قصد وجود داشت، او را دستگیر کردند. حسینعلی به سفارت روس ‍ پناه برد و شخص سفیر از او حمایت کرد.

سرانجام با توافق دولت ایران و سفیر روس، میرزا حسینعلی به بغداد منتقل شد و بدین ترتیب بهاء الله با حمایت دولت روس از مرگ نجات یافت. او پس از رسیدن به بغداد نامه ای به سفیر روس نگاشت و از وی و دولت روس برای این حمایت قدردانی کرد. در بغداد کنسول دولت انگلستان و نیز نماینده دولت فرانسه با بهاء الله ملاقات کردند و حمایت دولتهای خویش را به او ابلاغ کردند.

میرزا یحیی که عموم بابیان او را جانشین بلامنازع باب می دانستند، با لباس درویشی مخفیانه به بغداد رفت و چهار ماه زودتر از بهاء الله به بغداد رسید. در این هنگام بغداد، کربلاو نجف مرکز اصلی فعالیتهای بابیان شد و روز به روز بر جمعیت ایشان افزوده می شد. در این زمان برخی از بابیان ادعای مقام «من یظهر اللهی» را ساز کردند.  می دانیم که علی محمد باب به ظهور فرد دیگری پس از خود بشارت داده بود و او را «من یظهر الله» نامیده بود و از بابیان خواسته بود به او ایمان بیاورند.

آدمکشی هایی که در میان بابیان رواج داشت و همچنین دزدیدن اموال زائران اماکن مقدسه در عراق و نیز منازعات میان بابیان و مسلمانان باعث شکایت مردم عراق و بویژه زائران ایرانی گردید و دولت ایران از دولت عثمانی خواست تا بابیها را از بغداد و عراق اخراج کند. بدین ترتیب در اوایل سال 1280 ق . فرقه بابیه از بغداد به استانبول و بعد از چهار ماه به ادرنه(یکی ازشهرهای ترکیه) منتقل شدند در این زمان میرزا حسینعلی مقام «من یظهر اللهی» را برای خود ادعا کرد و از همین جا نزاع اصلی و جدایی و افتراق در میان بابیان آغاز شد.  بابیهایی که ادعای او را نپذیرفتند و بر جانشینی میرزا یحیی صبح ازل باقی ماندند، ازلی نام گرفتند و پذیرندگان ادعای میرزا حسینعلی بهاءالله، بهائی خوانده شدند. میرزا حسینعلی با ارسال نوشته های خود به اطراف و اکناف رسما بابیان را به پذیرش آیین جدید فرا خواند و دیری نگذشت که بیشتر آنان به آیین جدید ایمان آوردند.

منازعات ازلیه و بهائیه در ادرنه شدت گرفت و اهانت و تهمت و افترا و کشتار رواج یافت و هر یک از دو طرف بسیاری از اسرار یکدیگر را باز گفتند. سرانجام حکومت عثمانی برای پایان دادن به این درگیریها، بهاء الله و پیروانش را به عکا در فلسطین و صبح ازل را به قبرس تبعید کرد.بهاء الله در هفتاد و پنج سالگی در 1308 قمری در شهر حیفا از دنیا رفت. میرزا حسینعلی پس از اعلام «من یظهره اللهی» خویش، به فرستادن نامه (الواح) برای سلاطین و رهبران دینی و سیاسی جهان اقدام کرد و ادعاهای گوناگون خود را مطرح ساخت. بارزترین مقام ادعایی او ربوبیت و الوهیت بود. او خود را خدای خدایان، آفریدگار جهان، کسی که «لم یلد و لم یولد» است، خدای تنهای زندانی، معبود حقیقی، رب ما یری و ما لایری نامید.

پیروانش نیز پس از مرگ او همین ادعاها را درباره اش ‍ ترویج کردند و در نتیجه پیروانش نیز خدایی او را باور کردند و قبر او را قبله خویش گرفتند. گذشته از ادعای ربوبیت، او شریعت جدید آورد و کتاب اقدس را نگاشت که بهائیان آن را «ناسخ جمیع صحائف» و مرجع تمام احکام و اوامر و نواهی می شمارند.  مهمترین کتاب بهاء الله «ایقان» بود که در اثبات قائمیت سید علی محمد باب در آخرین سالهای اقامت در بغداد نگاشت.

منبع

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۳۱ توسط فرزانه حبوطی

تقدیم به زینب کبری(س) پرچمدار حجاب و عفاف

سلام علی قلب زینب الصبور...

باران ولایت دیگر بار، هر چه زلال تر باریدن گرفته، حسین(ع) می بارد و زینب(س) این بارش سرشار را سامان می دهد و من به التماس آموختنی هزار باره می گویم: «سلام علی قلب زینب الصبور» این سلام آغاز، طلب من است از استاد معظم حضرت زینب(س). چه اینکه او نیز برای آموختنم نه اراده که قیام نمود و من با اشکهایم، فهم حقیقی نور را از او خواستارم.

این بازگویی محتوای دعوت و عنوان دعوت گزاره «حجاب» است.

بسیار از آنچه با حضرتش بودند، در کربلا و عاشورا از وی گسستند؛ اما عجب است که حجاب را هماره با خویش می کشاند حتی اگر سلامت جسمش هم رو به جراحت نهاده باشد اما گویی تحت هیچ شرایطی حتی حجاب، خود نیز جرأت گسستن از بانوی ولایت را ندارد.

بیشتر گوش می سپارم، می شنوم و می بینم که در این وانفسای عاشورا، گویی حقیقتی بزرگ فریاد می شود که: حجاب اعتبار نیست؛ حجاب زاده ذهن بشر نیست؛ حجاب پیام خداست؟ قول و فعل و تقریر فرستاده خداست.

و زینب(س) سفیر خداست و حامل پیام مهم حجاب.

زینب(س) شهره به عزتی آسمانی، بانویی است در میان حجاب، حجابی در نهایت کمال.

زینب(س) عزیزه خداست در میان بندگان خدا. زینب(س) بانویی است از ملکوت و جریان ملکوت است در پهنه زمین، گویا خدا خواسته با حضور عزتمندانه زینب در عاشورا - از سویی- و اراده کردنش در کاروان اسرا - از سویی دیگر - و گداختنش به داغهای مکرر، به زنان زمین بفهماند که زینب و زن اگر عزیز است، به توانمندی و هدایتگری و مدیریت و تدبیر است و نه تنها به جمال ظاهر و زینت دنیایش، چه آنکه زینب بی زینت ظاهر، زینت پدر و حامی ولی زمان و مدیر و صحنه گردان عاشورا شد.

اگر زینب علی(ع) همواره حجاب دارد، دلیل خوبی است برای پی بردن و رابطه ای حقیقی - و نه اعتباری- بین حجاب و زینت بخشی زن صاحب حجاب برای مردان بزرگ تاریخ که زینب با حجاب و از پس پرده، زینت بزرگترین و شریفترین مرد عالم شد.

اگر عقیله بنی هاشم در اوج عقلانیت و در طول حیات عقلانی خویش از حجاب خویش جدایی ناپذیر می نماید به قطعیت می توان گفت: حجاب، حکم عقل سلیم است و نه صرفاً حاصل ذوق بشر. از معیت بانوی عزت و حجاب نیز می توان فهمید حجاب علت عزت زن است. این گونه شد که برایت نوشتم حجاب اعتبار نیست، مولود ذهن ناتوان انسان نیست.

هویت حجاب، واقعی است؛ واقعیتی مقدس.

حجاب دارای ثمرات حقیقی است و عرفان از ثمرات آن است و زینب(س) مظهر تجلی این عرفان است. حجاب پیامی است آشکارا برای چشمان اغیار که : ورود در این حریم ممنوع! و در نتیجه این ممنوعیت، زن، در حصن حصینی مستقر خواهد شد و به سوی آسمان : و نه به سوی دیگران: اوج خواهد گرفت.

حجاب خلوت زن است از حضور بیگانگان هر چند که چون روز عاشورا، نامحرمان تا یک قدمی ات آمده باشند. حجاب، مطلوب و خواسته قلب انسانی توست اگر توفیق جست وجوی ریشه هایش در اعماق قلبت را یافته باشی.

حجاب قاعده عالم هستی است برای استواری زن و من خواندم که امیر المومنین(ع) مربی حضرت زینب(س) به پسرش امام حسن(ع) چنین می نویسد: «...و اکفف علیهن من ابصارهن بحجابک ایاه ن فا ن بشده الحجاب ابقی علیه ن ...» (نهج البلاغه، نامه 31) پس شاید بتوان گفت رمز صلابت و استواری و سلامت زینب(س)، حجاب کامل و پیام رسان اوست.

او مظهر صفات جلالی حیدر است
یعنی به راحتی به کسی سر نمی دهد
زینب همان کسی است که در راه عفتش
عباس می دهد نخ معجر نمی دهد

منبــــــــــــــع

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٢۸ توسط فرزانه حبوطی

سرچشمه اى از صبر خدایى زینب

نون و قلم‌نبی ست و ما یسترون حسین

طاق فلک علی است به عالم ستون حسین

خلقت تمام حضرت زهراست خون حسین

هستی تمام ظاهر و مافی البطون حسین

با یک قیامت‌ست هم الغالبون حسین

(در این قیام نقطه پرگار زینب است )

 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

در عصر به خون نشسته ی عاشورا

سرچشمه اى از صبر خدایى زینب

ای کاش فراغتی فراهم می شد

از وسعت دردهای تو کم می شد

این بار مصیبتی که بر شانه توست

ایوب اگر داشت قدش خم می شد

 

منبــــــــع

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٢۸ توسط فرزانه حبوطی

2.jpg

 

 

حکمتهای علی )ع( در نهج البلاغه

 

علی صاحب ولایت از محمّد

علی مولای ما با دین اَحمد

 

همی درسم دهد با هراشاره

به خطبه ، نامه ، در نهج البلاغه

 

سفارش کرده او چون بر نمازم

نمازی کان در آن راز و نیازم

 

سخن گوید همی از باب قرآن

چو او آقای ما ، پیرِ  اِمامان

 

رهش توحید و عدل و عاشقی شد

علی یار نبی ، بر ما ولی شد

 

 چو او مردی به خود عالم ندیده

دلم با عشق او آهی کشیده

 

چو او گوید همی انجام هر کار

به یاری ، مشورت ، شیرین کند بار

 

مسلمانان عالم چون به وحدت

زِ غم خالی شود ، دل با سعادت

 

بگفته چون علی مولای مردان

به راستی گو سُخن تو اِی مسلمان

 

برادر چون شوی تو بر فقیران

به راهی می روی بر سوی قرآن

 

بگوید او سُخن با اهل دانش

به دانش راه مؤمن ، سوی کوشش

 

سفارش کرده مولا این دلم را

به یاد مرگِ خود از بار دنیا

 

کسی چون مرگ خود هر دم به یادش

زِ مال این دنیا ، اَندک رضایش

 

چو حیدربا نصیحت ، راه روشن

که چون اَندیشه ات ، آئینه روشن

 

بگوید شیر حق بر تو قناعت

قناعت راه گنجی بر سعادت

 

گناهی بدتر از کبر و حسد نیست

کسی چونان علی مردی اَسد نیست

 

علی باشد همی چون باب جنّت

دری بر علم و دانش ، نور رحمت

 

چو دل راهی شود بر کوی مولا

رهم آید به سوی عشق و تقوا

 

دلم بر کار خیری رهنمون کرد

به عشق او دلم غم را برون کرد

 

شکیبایی شود از او سفارش

به من گوید کنم حق را ستایش

 

دهد اَمری که دنیا بر حذر باش

به فکر آخرت ، بار سفر باش

 

به سعی و کوششت ایمان نگه دار

همی عاشق شو دل، چونان علی وار

 

به حکمتهای مولا چون دهی گوش

دلا عاشق بِزی ، غم را فراموش

 

تو هستی شیعه بر راهی که حیدر

سخن گوید همی چون ماه اَختر

 

به راهی رو که حیدر چون خبر داد

که هر دم یا علی این دل به سر داد

 

شعر : فرزانه حبوطی

 

2.jpg

Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.
 
 

نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٢٦ توسط فرزانه حبوطی

حکومت علوی بشر را به عدالت، آرامش، ایمان به معنویت، صفا و برادری، صلح و دوستی حقیقی می‌رساند

حکومت علوی بشر را به عدالت، آرامش، ایمان به معنویت، صفا و برادری، صلح و دوستی حقیقی می‌رساند؛ نه مثل آن کسانی که نام و شعار صلح را در دنیا مطرح می‌کنند، اما خودشان آتش همه جنگ‌ها را روشن و همه فتنه‌ها را هم در میان انسان‌ها برپا می‌کنند.

نظام و حکومت علوی به برکت عدل همگانی و فراگیر، انسان‌ها را در امنیت و آرامش واقعی نگه می‌دارد. اگر به امیرالمومنین(علیه‌السلام) فرصت داده می‌شد، آن چنان دنیای آبادی از جهت مادی و معنوی و مالامال از عدالت، آرامش و صلح حقیقی که بشر قبل از آن هرگز ندیده بود، به وجود می‌آورد.

بیانات مقام معظم رهبری  (9/ فروردین/ 81)

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٢٦ توسط فرزانه حبوطی

در پی انقلاب های منطقه یک نوجوان 15 ساله ایرانی از جنوب تهران به صورت خودجوش در حمایت از مردم انقلابی خاورمیانه نمایشگاه تصاویر مرتبط با حوادث و تحولات منطقه را در خانه قدیمی خود برپا کرد.

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر 

حسین پسر کوچک خانواده در حال بازی کردن در حیاط

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر

نمایشگاه خانگی بیداری اسلامی در یکی از محله های جنوب شهر

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٢٢ توسط فرزانه حبوطی


لیلة الرغائب چگونه شبی است؟

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است.

اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می کنند. برای این شب عملی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ذکر شده است که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

روز پنج شنبه اول آن ماه  - در صورت امکان و بلا مانع بودن -  روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود.

پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر "سبوح قدوس رب الملائکة والروح" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.

میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

برگرفته از مفاتیح الجنان - گروه دین تبیان


صحبتی شد که خدایا باب نجاتی بفرست ...
تلخی ذائقه را شاخه نباتی بفرست

میرسد با علم عدل و امامت بر دوش ... از چه خاموش نشستی؟! صلواتی بفرست

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 

در شب لیله الرغائیب ، شب آرزوها اگز دلت پر کشید پیش باری تعالی

التماس دعا برای سلامتی و فرج مولایمان صاحب الزمان(عج)

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱۸ توسط فرزانه حبوطی
 
تبعیت از ولایت فقیه راهکار عبور از فتنه‌های دوران غیبت است

یک کارشناس مهدویت گفت: بهترین راهکار برای عبور از فتنه‌های زمان غیبت، ارجاع به سازمان وکالت در زمان غیبت صغری و تبعیت از ولایت فقیه در دوران غیبت کبراست.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، فردا سوم ماه رجب، مصادف با یک‌هزار و صد و هفتاد و هشتمین سال شهادت امام هادی‌(ع) است. بر اساس آنچه از دانشمندان شیعی به ما رسیده، امام دهم شیعیان با نهادینه کردن شبکه وکالت، اقدامی عملی برای آماده‌سازی شیعیان برای درک و پذیرش غیبت انجام داده و این فعالیت‌ها به باور مسأله غیبت امام حی و حاضر کمک شایانی کرده است. این اقدام امام هادی (ع) برای نجات شیعیان از سرگردانی‌ها در دوران غیبت است. در عصر غیبت کبری نیز که ارتباط با امام عصر (عج) در بالاترین محدودیت خود قرار دارد، فقهای دین‌شناس و ولی فقیه وظیفه ارتباط شیعیان با امامت را به عهده دارند. برای شناخت اقدامات خاص آن حضرت در تبیین مهدویت، گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام احد عبداللهی، دانش‌آموخته مرکز تخصصی مهدویت انجام داده‌ایم که در ادامه آمده است.

* اخبار رایج از پدران مهدی (عج) دلالت بر امامت و غیبت ایشان می‌کند

حجت‌الاسلام عبداللهی سخنان خود را با عرض تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام هادی (ع) آغاز کرد و گفت: اقدامات حضرت امام هادی (ع) درباره بحث مهدویت و غیبت را می‌توان به چند بخش تقسیم کرد که نخستین این اقدامات زمینه‌سازی برای ورود شیعه به عصر غیبت است.

وی افزود: مسأله مهدویت و غیبت در بین مسلمانان به خصوص شیعیان دارای سابقه دیرینه‌ای است که در منابع فریقین روایات زیادی در این خصوص مشاهده می‌کنیم و می‌توان به برخی از منابع شیعه که مشحون از روایات پیامبر (ص) و ائمه معصوم (ع) با موضوع مهدویت هستند اشاره کرد؛ از جمله کتاب «کمال‌الدین وتمام النعمة» شیخ صدوق، کتاب «الغیبة» شیخ طوسی و «الغیبة» شیخ مفید که حاوی احادیث اهل بیت (ع) در این باره هستند.

این محقق مهدوی ادامه داد: برای نمونه شیخ طوسی می‌گوید که اخبار شایع و رایج از پدران مهدی (عج) دلالت بر امر امامت وی و غیبت ایشان و حتی انواع غیبت می‌کند.
وی تأکید کرد: ما روایات متعددی از امام هادی (ع) در این باب داریم که شیعه را آماده برای ورود به عصر غیبت می‌کند.

* اقدامات نظری و عملی امام هادی (ع) در باب مهدویت

عبداللهی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: بحث تبیین مسأله غیبت و آماده کردن مردم برای دوری از امام عصر که محرومیت از ارتباط را در پی دارد، از جمله موارد مهی بود که امام هادی (ع) گام‌های وسیعی برای انتشار آن برداشت.

وی ادامه داد: امام دهم علاوه بر بحث‌های نظری مهدویت و غیبت یعنی صدور روایات، وارد وادی بعد علمی آن هم شد و فعالیت‌‌های بسیاری در این باره انجام داد. وی در توضیح این بخش از سخنان خود بیان کرد: امام هادی (ع) کاهش ارتباط مستقیم خود با شیعیان را در دستور کار خود قرار داد و عملاً ارتباط شیعیان با امامشان به حداقل خود رسید.

این کارشناس مهدویت تصریح کرد: اما در موارد اضطراری و ضروری و یا حتی هنگام مراجعه به دربار در سامراء برخی از شیعیان امام را رؤیت می‌کردند و در باقی موارد، امام این ارتباط را به حداقل خود رسانده بود که جزو اقدامات عملی ایشان است.

* شبکه وکالت، پناهی برای شیعیان در عصر غیبت

عبداللهی در ادامه به نهادینه کردن سازمان وکالت به وسیله امام هادی (ع) اشاره کرد و گفت: سازمان یا نهاد وکالت در زمان امام صادق (ع) با هدف ارتباط شیعیان در اقصی نقاط بلاد اسلامی با امام عصر تأسیس شد؛ اما ساماندهی و انسجام بخشی این سازمان را در زمان امام هادی (ع) شاهد هستیم.

وی توضیح داد: با توجه به پراکندگی شیعیان در مناطق مختلف مانند ایران، یمن، بحرین، عراق و جزیرة‌العرب، امام هادی (ع) با انتصاب وکلا و ارتباطات منظم، شیعیان را به وکلای خود ارجاع می‌داد. مثلاً در تاریخ آمده که وقتی احمد بن اسحاق برای موضوعی به امام هادی (ع) رجوع می‌کند، امام برای استحکام‌بخشی سازمان وی را به عثمان بن سعید از وکلای خود ارجاع می‌دهد. این یکی از عمل‌کردهای امام برای نهادینه کردن سازمان وکالت است.

وی با بیان اینکه نمونه‌های اینچنینی دیگری در تاریخ آمده است، تصریح می‌کند: ساماندهی شبکه وکلا برای نجات شیعیان از سرگردانی دوران غیبت بود. چون شیعه در دوران غیبت به خاطر امکان نداشتن دسترسی به امام عصر، دچار بلاتکلیفی می‌شد و در حیرت و سرگردانی قرار می‌گرفت؛ زیرا ارتباط مستقیم با امام را نداشتند و نمی‌توانست برای بیان مشکلات فکری، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی نزد امام برود و از این‌رو شبکه وکالت نهادینه شد تا شیعیان در زمان غیبت به افراد مورد وثوق اولیاءالله پناه بیاورند.

عبداللهی ادامه داد: امام هادی (ع) سفارش‌های مؤکدی را به وکلا داشتند که حفظ نظم در امور را رعایت کرده و قلمروهای خاص خود را اداره کنند و از سویی دیگر به شیعیان سفارش می‌کردند که از وکلا اطاعت داشته باشند؛ از جمله در پرداخت وجوهات شرعیه و هم در مصارف آن و کمک به نیازمندان شیعه.

* بشارت امام هادی (ع) به آمدن منجی

این کارشناس مهدویت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: روایات امام هادی (ع) درباره بحث‌های مهدویت و غیبت را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد: نخست؛ بشارت به نزدیکی ولادت حضرت مهدی (عج) و دوم؛ خبر از آغاز غیبت و چگونگی آن.

وی افزود: برای جلوگیری از حیرت و سرگردانی شیعیان در عصر غیبت امام مهدی (عج)، حضرت امام هادی (ع) روایات متعددی را بیان کردند. از جمله اینکه گفتند: «همانا امام پس از من حسن و پس از حسن فرزندم قائم است. که دنیا را پر از عدل و قسط می‌کند همانگونه که پر از ظلم و ستم شده است.» همچنین امام هادی (ع) در پاسخ به سوال حضرت عبدالعظیم حسنی هنگامی که از جانشین او پرسید، امام حسن عسکری را معرفی کرد و امام بعد از او را نیز فرزندش مهدی نامید.

این محقق موضوع‌های مهدوی در ادامه بیان کرد: امام هادی (ع) در بحث غیبت هم روایاتی را بیان کرده و در برخی دیگر از روایات هم اشاره به غیبت صغرا و غیبت کبرا دارد.

* تبعیت از ولایت فقیه راهکار عبور از فتنه‌های دوران غیبت است

عبداللهی همچنین در پاسخ به این پرسش که راهکارهای امام هادی (ع) برای عبور همراه با سلامت از فتنه‌های دوران غیبت و آخرالزمان چه بود، گفت: امام هادی (ع) برای این موضوع مهم، شیعیان را به سازمان وکالت ارجاع می‌دهد و این اصلی‌ترین راهکار امام در این باره است.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم و اساسی سازمان وکالت پاسخ‌گویی به شبهات است، گفت: وظیفه سازمان وکالت زدودن شک‌هایی است که در باب مباحث امامت و دیگر مسایل شرعی مطرح می‌شوند که می‌توان در این باره به ادله قرآنی و روایی سازمان وکالت برای رد شبهه به امامت رسیدن امام خردسال پس از شهادت امام حسن عسکری (ع) اشاره کرد.

این دانش‌آموخته مرکز تخصصی مهدویت در ادامه این بخش از سخنان خود تأکید کرد: آموزه‌های امام هادی (ع) این نکته مهم را به ما می‌فهماند که بهترین راهکار برای عبور از فتنه‌ها ارجاع به سازمان وکالت در زمان غیبت صغری و تبعیت از ولایت فقیه در دوران غیبت کبراست.

وی در ادامه به بیان روایتی از امام هادی (ع) پرداخت و گفت: امام هادی (ع) در روایتی می‌فرماید: در آخرالزمان، علمایی مردم را به سوی امام عصر می‌خوانند و به سمت ایشان راهنمایی می‌کنند و با برهان‌های الهی از دین حق پاسداری می‌کنند و بندگان خداوند را از دام‌های شیطان و پیروان او و همچنین دام‌های دشمنان اهل بیت رهایی می‌بخشند.

وی افزود: این سخن امام هادی (ع) اشاره دارد به آخرالزمان که کم‌تر کسی بر دین خدا باقی می‌ماند؛ اما علمای دین یعنی مراجع و در رأس آن ولی فقیه، دل‌های متزلزل شیعیان ناتوان را حفظ می‌کنند، و به تعبیر امام هادی (ع) همچنان که کشتی‌بان سکان کشتی را حفظ می‌کند.

عبداللهی در ادامه این بخش از سخنان خود اظهار کرد: در ادامه این روایت که مرحوم طبرسی در احتجاج آن را بیان کرده است، می‌خوانیم که امام هادی (ع) می‌فرماید: «این گروه از علما نزد خداوند دارای مقام و فضیلت بالایی هستند.» پس راهکار گذر از فتنه‌ها که امروز هم شاهد بروز برخی از آن‌ها هستیم، تبعیت از ولایت فقیه است.

وی با انتقاد از طرح برخی عقاید انحرافی در ماه‌های اخیر در کشور گفت: هدف از ظهور فتنه‌های عقیدتی که امروز به نام «ظهور صغری» در کشور بیان می‌شود، انکار ولایت فقیه است. وی ادامه داد: با استناد به همین روایت می‌توان به طراحان این عقاید پاسخ داد و نظرات انحرافی‌شان را رد کرد.

این کارشناس مسایل مهدوی اظهار کرد: اگر در دوران حیرت و سرگردانی به مراجع و علمای دین مراجعه کنیم، در دامن دام‌های شیطانی، رمالی و جن‌گیری نخواهیم افتاد.

* امام هادی (ع) مهدی موعود(عج) را «ذخیره الهی» نامیده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات امام هادی (ع) در خصوص تبیین مهدویت و منجی‌گرایی اشاره و بیان کرد: امام دهم در موضوع‌های مختلف مهدویت وارد شد و علاوه بر مباحث کلی به بیان برخی از مباحث جزیی مهدویت هم پرداخت و مباحثی مانند طول عمر حضرت، بحث علائم و شرایط حضرت، حکومت حضرت، برنامه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی حضرت را برای مسلمانان تبیین می‌کرد.

حجت‌الاسلام احد عبداللهی، کارشناس مباحث مهدوی سخنان خود را اینگونه به پایان برد: امام هادی (ع) در میراث ارزشمندش برای شیعیان یعنی زیارت جامعه کبیره، یک دوره‌ کامل امام شناسی را همراه با معارف دینی برای شیعیان در دوران غیبت به جای گذاشت. آن امام در روایات و احادیث مختلف و بسیار خود، وجود حضرت مهدی (عج) را ایجادکننده وحدت کلمه و نعمت کامل الهی معرفی می‌کند و صاحب‌الامر (عج) را ذخیره خدا «بقیة الله خیرٌ لکم إن کنتم مؤمنین» تبیین کرده است.

سالــــــــروز آغاز ولایت آیت الله العظمی امام خامنه ای گرامی باد

رهســـــــپاریم با ولایت تا شــــــــهادت

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱٥ توسط فرزانه حبوطی
چگونگی خواندن دعای معروف ماه مبارک رجب

مرحوم آیت‌الله احمدی فقیه‌(ره) معتقد بود که؛ از روایات استفاده می‌شود که امام صادق‌(ع) فراز اول دعای ماه رجب را با گرفتن محاسن و حرکت دادن انگشت سبابه دست راست خوانده‌اند نه فراز پایانی را.

ماه رجب، ماه بسیار پر برکتی است که فرصت مناسبی برای خودسازی و آمادگی برای ورود به ماه شعبان و سپس ماه مبارک رمضان است.

یکی از اعمال این ماه شریف، دعای معروف و پر فضیلت «یا من أرجوه لکل خیر» است که معمولاً مؤمنان آن را بعد از نمازهای واجب می‌خوانند و به وسیله آن نورانیت مضاعفی می‌یابند.

از استادم، مرحوم آیت‌الله احمدی فقیه نکته‌ای در نوع خواندن این دعای شریف به یادگار مانده که در این نوشتار به آن اشاره می‌شود.

* متن دعای «یا من ارجوه لکل خیر» به نقل از کتاب سید‌بن طاووس

سید بن طاووس روایت کرده از محمد بن ذکوان که گفت: به حضرت صادق علیه‌السلام عرض کردم فدایت شوم! این ماه رجب است تعلیم بنما مرا دعایى در آن که حق تعالى مرا به آن نفع بخشد. حضرت فرمود:

بگو در هر روز از رجب در صبح و شام در عقب نمازهاى روز و شب‏

«یَا مَنْ أَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ (مِنْ) کُلِّ شَرٍّ
یَا مَنْ یُعْطِی الْکَثِیرَ بِالْقَلِیلِ یَا مَنْ یُعْطِی مَنْ سَأَلَهُ‏
یَا مَنْ یُعْطِی مَنْ لَمْ یَسْأَلْهُ وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَ رَحْمَةً
أَعْطِنِی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ خَیْرِ الدُّنْیَا وَ جَمِیعَ خَیْرِ الْآخِرَةِ
وَ اصْرِفْ عَنِّی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ شَرِّ الدُّنْیَا وَ (جَمِیعَ) شَرِّ الْآخِرَةِ
فَإِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوصٍ مَا أَعْطَیْتَ وَ زِدْنِی مِنْ فَضْلِکَ یَا کَرِیمُ‏»

راوى گفت: پس گرفت حضرت محاسن شریف خود را در پنجه چپ خود و خواند این دعا را به حال التجا و تضرع به حرکت دادن انگشت سبابه دست راست پس گفت بعد از این:‏

«یَا ذَا الْجَلاَلِ وَ الْإِکْرَامِ یَا ذَا النَّعْمَاءِ وَ الْجُودِ یَا ذَا الْمَنِّ وَ الطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتِی عَلَى النَّار».

(اى خدایى که از او امید هر خیر و احسان دارم و نزد هر شرى از خشم او ایمنى مى‏جویم

اى آنکه عطا مى‏کنى (رحمت و نعمت) بسیار را با (عمل)کم، اى آنکه هر که سؤال کند عطا مى‏کنى

اى آنکه به هر که سؤال نکند و تو را هم نشناسد باز از لطف و رحمتت عطا مى‏کنى

عطا فرما مرا که از تو درخواست مى‏کنم جمیع خوبیهاى دنیا و جمیع خوبیهاى آخرت را
و دفع فرما از من به درخواستم از تو، جمیع شرور دنیا و آخرت را

زیرا عطاى تو بى‏نقص است و از فضل و کرمت بهره من را بیفزاى اى خداى کریم

اى صاحب جلال و بزرگوارى، اى صاحب نعمتها و جود، اى صاحب عطا و کرم، به کرمت محاسنم را بر آتش دوزخ حرام گردان.)

* کیفیت خواندن این دعای شریف

چندین سال است که معمول و شایع شده که فراز آخر دعای «یا ذاالجلال و الکرام ...» را با حالت گرفتن محاسن و تکان دادن انگشت سبابه راست، می‌خوانند در حالی که از نقل روایت، استفاده می‌شود که حضرت امام صادق علیه السلام قسمت اول دعا را (یا من ارجوه لکل خیر ...) با این حالت خوانده‌اند نه قسمت آخر را!

برای توضیح بیشتر به کتاب‌های مفاتیح، اقبال و بحارالانوار مراجعه می‌کنیم:

در مفاتیح الجنان بعد از ذکر این دعا آمده است: راوى گفت پس گرفت حضرت محاسن شریف خود را در پنجه چپ خود و خواند این دعا را به حال التجا و تضرع به حرکت دادن انگشت سبابه دست راست پس گفت بعد از این: «یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ یَا ذَا النَّعْمَاءِ وَ الْجُودِ یَا ذَا الْمَنِّ وَ الطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتِی عَلَى النَّار.»

چنانکه ملاحظه می‌کنید از این عبارت استفاده می‌شود که حضرت امام صادق (ع) فراز اول دعا را به این شکل (گرفتن محاسن و حرکت دادن انگشت سبابه دست راست) خوانده‌اند نه فراز پایانی را.

در کتاب معتبر اقبال آمده است: «ثمّ مدّ أبو عبدالله علیه‌السلام یده الیسرى فقبض على لحیته و دعا بهذا الدّعاء و هو یلوذ بسبّابته الیمنى، ثمّ قال بعد ذلک: یا ذَا الْجَلالِ وَ الاکْرامِ یا ذَا النَّعْماءِ وَ الْجُودِ، یا ذَا الْمَنِّ وَ الطَّوْلِ، حَرِّمْ شَیْبَتِی عَلَى النّارِ».

یعنی حضرت دعا را که تعلیم فرمود سپس با این حالت که با دست چپش محاسن خود را گرفته و انگشت دست راستش را تکان می‌داد دعای «یا من ارجوه» را خواند و سپس (بعد از خواندن این دعا با حالت مخصوص) گفت: یا ذا الجلال و الاکرام ... .

در کتاب بحار الانوار نیز همین بیان آمده است: «مد أبو عبد الله علیه السلام یده الیسرى فقبض على لحیته و دعا بهذا الدعاء و هو یلوذ بسباحته [بسبابة] الیمنى ثم قال بعد ذلک یا ذا الجلال و الإکرام یا ذا النعماء و الجود یا ذا المن و الطول حرم [شبابی و] شیبتی على النار».

با نقل سه عبارت بالا، روشن می‌شود که حضرت امام صادق (ع) قسمت اول دعا را که با عبارت «یا من ارجوه» آغاز می‌شود و با «زِدْنِی مِنْ فَضْلِکَ یَا کَرِیمُ»‏ پایان می‌پذیرد، با حالت خاصی (گرفتن محاسن با دست چپ به همراه حرکت دادن انگشت سبابه دست راست) خوانده اند.

* فلسفه خواندن دعاها با کیفیت و شرایط مخصوص

نکته دیگر این که شاید برای برخی سوال باشد که چه تفاوتی می کند که فراز اول این دعا را با آن حالت بخوانیم یا فراز پایانی را ؟ و در یک سؤال کلی، چرا لازم است انسان شرایط دعاها را به طور دقیق مراعات کند؟

در پاسخ باید گفت این دعاها کلید گنج‌های معنوی‌اند و امامان معصوم (ع) راه رسیدن به گنج‌های معنوی را با اعمال و توضیحاتی به ما ارائه کرده‌اند که چه بسا اگر دعا یا عبادتی را آن گونه که آن بزرگواران رفتار کرده یا فرموده‌اند انجام ندهیم ،به نتیجه مربوطه از آن عمل نخواهیم رسید اگر چه اجر و پاداش دنیوی و معنوی دیگری خواهیم داشت.

به عنوان مثال تسبیح حضرت زهرا (س) 34 تکبیر دارد و نمی‌توان آن عدد را کم یا زیاد کرد و اگر شخصی عمداً 35 بار «الله اکبر» بگوید، تسبیح حضرت زهرا (س) را نگفته است اگر چه از جهت تکبیر گفتن، اجر و پاداش دیگری خواهد داشت ولی برای رسیدن به نتایج معنوی تسبیح حضرت زهرا (س) باید همان شرایط و اعداد مراعات شود.

برای تقریب به ذهن مثالی از محسوسات بزنیم؛ اگر به کسی بگویند برای رسیدن به فلان گنج باید 30 متر جلوتر بروی و 10 متر زمین را بکنی، او نمی‌تواند 31 متر جلوتر رفته، زمین را بکند چرا که در آن صورت از گنج دورتر خواهد شد.

خلاصه اینکه اگر از طریق معصوم (ع)، وقت یا مکان یا عدد و یا کیفیت خاصی برای دعاها و عبادات مستحب، وارد شده باشد اگر چه انجام آنها بدون انجام همه شرایط یا برخی از آنها، جایز بوده و نتایج معنوی و پاداش اخروی به دنبال دارد اما برای رسیدن به مطلوب کامل آن عمل، لازم است همه شرایط مراعات گردد.

* منابع:
شیخ عباس قمی، مفاتیح‏الجنان، ص 137
سید بن طاووس، الإقبال ‏بالأعمال ‏الحسنة فیما یعمل‏مرة فی ‏السنة ج 3 ص 211
علامه مجلسی، بحارالأنوار ج 95 ص 391

------------------------------------------------------
نویسنده: حجت‌الاسلام وحید واحدجوان
------------------------------------------------------

منبع : خبرگزاری فارس

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱٥ توسط فرزانه حبوطی
عدول از ارزشهای اسلامی و انقلابی به نام عقل‌گرایی انحراف از خط امام است

رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای (مدظله العالی) در بیست و دومین سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در حرم امام خمینی(ره) حضور یافتند و سخنرانی دشمن شکنی ایراد فرمودند.

بیست و دومین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با حضور مقام معظم رهبری 

ایشان تاکید کردند: «اگر کسی یا جریانی بخواهد به نام عقل گرایی از ارزشهای اسلامی و انقلابی عدول کند انحراف از خط امام است.»

" بیداری اسلامی، حماسه‌ای است که امام خمینی(ره) انتظار آن را می‌کشیدند و مانند فروپاشی شوروی آن را پیش‌بینی می‌کردند.

" مکتب امام یک مجموعه کامل برآمده از اسلامیت، شامل معنویت، عقلانیت و عدالت است.

" عقلانیت و خرد امام او را به این نتیجه رسانده بود که کمترین انعطاف وعقب نشینی درمقابل دشمن به پیشروی دشمن می انجامد.

" مکتب امام، ملت ایران را از گردنه‌های خطرناک 32 سال اخیر نجات داده و عزت و شرافت بین‌المللی ما را بالا برده است.

" امام به مردم تفهیم کرد آن‌ها صاحب و مالک این کشور هستند.

" دشمنان تصور می کردند با رحلت امام آغاز فروپاشی این نظام مقدس کلید زده خواهد شد، تشییع جنازه امام و حرکت عظیم مردم در حمایت از کار خبرگان آن را خنثی کرد.

" بخش مهمی از معنویت اسلام مربوط به اخلاق می‌شود و امام این مسئله را رعایت می‌کرد. امام از فرصت‌های زندگی برای تقرب به خداوند متعال استفاده می‌کرد.

" مردم عزیز ما وقتی دیدند در سال 88 عمق خواسته عده‌ای در روز قدس و عاشورا چه بود، به صحنه آمدند و غائله را تمام کردند.

" دانشمندان ایرانی به برکت حضور مردم، امروز در رشته‌های مهم و حساس جهانی در میان ده کشور اول قرار دارند.

" آن کسانی که می خواهند با تکیه به دین داری جامعه و جوانان را سیاست زدایی کنند این اشتباه میکنند و دچار انحرافند.

" من در جوار مرقد مطهر امام و روح امام و ارواح مطهر شهدا به خاک سپرده شده اند شهادت می دهم که ملت ما راه خود را حفظ کرده است.

" اشتراک انقلابهای منطقه، اسلامی بودن، مردمی بودن، ضد آمریکا بودن، معیارهای انقلاب‌های منطقه است.

" درباره انقلابهای منطقه: هر حرکتی که مردمی، اسلامی و ضدآمریکایی باشد، ایران از آن حمایت می کند. هرجا حرکت به تحریک آمریکا انجام شود از آن حمایت نمی کنیم.

" می خواستند فلسطین را از نقشه جهان حذف کنند، اشتباه کردند. فلسطین باقی خواهد ماند. از بین نمی رود، تجزیه نمی شود و قطعا به آغوش اسلام و مردمش بازخواهد گشت.

گزارش تصویری بیست و دومین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با حضور مقام معظم رهبری امام خامنه ای

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱٤ توسط فرزانه حبوطی


خمینی تمام شدنی نیست و نخواهد بود.

پیام ، کلام و مرام او تا ابد و همیشه تاریخ جاودانه است

زیرا که از سرچشمه زلال توحید، نبوت و ولایت چشیده بود و محو کامل در حق بود.

خوب می دانیم که این راه بی روشنی و چراغ نیست،

اگر خورشید انقلاب غروب کرد اما هنوز ماه انقلاب که همان سلسله آفتاب است

و شال سیادت و هدایت بر دوش دارد،

می تواند ما را به انتهای جاده انتظار به سلامت برساند.

منبع

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱٤ توسط فرزانه حبوطی
 
«ولایت فقیه» مبین اندیشه مهدویت است

حجت‌الاسلام فاکر میبدی در پاسخ به این سوال که نظریه ولایت فقیه مبین کدام وجه مهدویت است، گفت: ولایت فقیه از دو زاویه مبین اندیشه مهدویت است که البته در واقع به یک وجه بازگشت دارد. یکی جنبه نیابت عامه که پس از دوره غیبت صغرا و نیابت خاصه وجود دارد و دوم استمرار خط ولایت و امامت است.

وی در توضیح این فراز از سخنان خود اظهار کرد: پس از وفات امام حسن عسکری‌(ع) در سال 260 که وظیفه امامت بر عهده حضرت ولی عصر‌(عج) گذارده شد، آن حضرت به دو صورت این امر مهم را تمشیت می‌فرمود؛ یکی به صورت نیابت خاصه و معرفی نائبان خاص با معرفی اسمی و بیان مشخصات و حتی مثلاً نام پدر و ... که در این میان چهار نفر این مسؤولیت را بر عهده گرفتند. عثمان‌بن سعید عمرى، محمد‌بن عثمان‌بن سعید عمرى، حسین‌بن روح نوبختى، على‌بن محمد سمرى این نایبان را تشکیل می‌دادند. اینان به ترتیب در واقع واسطه بین ایشان و عموم مردم بوده و به نواب اربعه معروفند.

وی افزود: نواب اربعه سالیانى واسطه فیض بین امام و مردم بودند، تا آنکه در سال 329 هجری و پس از 69 سال این طومار بسته شد و بر اساس مشیت الهى غیبت کبرای آن حضرت آغاز و باب نیابت خاصه آن حضرت مسدود شد. با این حال تمام شدن نیابت خاصه به معنی تعطیل شدن امامت آن حضرت تا ظهور نیست؛ بلکه به تناسب زمان و مشیت الهی، شکل اعمال ولایت تغییر یافت.

وی تشریح کرد: با تمام شدن دوره غیبت صغری، نیابت آن حضرت و در حقیقت ولایت آن شکل دیگری به خود گرفت. در بعد ولایت تکوینی آن حضرت مانند خورشید پشت ابر، فیض‌رسانی دارد و در بعد ولایت تشریعی هم در قالب نیابت عامه و نصب حجت وصفی اعمال می‌شود که بر اساس روایات فقهاء که همان راویان حدیث هستند، این مسئولیت را بر عهده دارند.

مدیر مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن حوزه علمیه قم تأکید کرد: نکته قابل توجه این که اعمال این نوع ولایت در گذشته به صورت کم‌رنگ وجود داشت و امام (ره) با طرح نظریه ولایت فقیه این نوع ولایت را به جایگاه واقعی خود که همان بسط ید فقیه و اختیار مطلق (ولایت مطلقه) رساند و در حقیقت آن را به معنی واقعی کلمه تبیین فرمود.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱٤ توسط فرزانه حبوطی

افسوس بر برنامه‌های تلویزیون!

از دیگر عوامل انحراف جوانان، رسانه ملی، اینترنت و ماهواره است.

در تلویزیون برنامه‌هایی پخش می‌شود که واقعا جای تأسف دارد و متأسفانه در اکثر خانه‌ها نیز ماهواره وجود دارد و جوان توسط این دستگاه می‌توانند به هزاران شبکه مبتذل دسترسی داشته باشند و برنامه‌هایی را که باعث انحراف می‌شود را ببیند. همچنین نبود مربی نیز از دیگر عوامل انحراف جوانان ماست. نداشتن استاد و مربی در زندگی تأثیرات منفی بر روی زندگی انسان دارد و می‌تواند بشر را به انحراف بکشاند.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱۳ توسط فرزانه حبوطی
امام خمینی (ره) در ساختارسازی نظام، جایگاه ویژه‌ای را برای زنان قائل شد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی (ره) در ساختارسازی نظام جایگاه ویژه‌ای را برای زنان قائل شدند.

نیره قوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: اندیشه‌ها و تفکرات اما خمینی (ره) در رابطه با زنان برگرفته از اصول اسلامی است؛ امام (ره) معتقد بود که زنان برابر با مردان و حتی جلوتر از آنها در انقلاب سهیم بودند.

وی افزود: منطق امام خمینی (ره) در برخورد با زنان به دور از افراط و تفریط و تجددهایی است که بستر‌ساز ظلم به زنان است؛ نگاه عمیقی درباور امام (ره) نسبت به هویت بخشی به زندگی فردی و خانوادگی زنان وجود داشت؛ ایشان همیشه اولویت زنان را در ارتباط با نقش انسان‌سازی آنها که همان نقش انبیاست، می‌دانستند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی با بیان اینکه در اسلام هیچ مانعی برای حضور زنان در عرصه اجتماع وجود ندارد، گفت: اندیشه امام خمینی (ره) نیز این‌گونه است، ایشان باور دارند که زنان باید در عرصه‌های مختلف شرکت داشته باشند؛ وقتی به صدر اسلام می‌نگریم حضور زنان در خانواده و نقش انسان‌سازی آنها در تربیت فرزندان اولویت نخست بود همچنین زنان نمونه‌ای مانند حضرت زهرا (س) هر زمان که لازم بود نقش پر‌رنگی را در عرصه اجتماع ایفا می‌کردند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: آیت‌الله مطهری بیان می‌کند "در آستانه پیروزی انقلاب توصیه‌هایی در رابطه با حضور زنان در عرصه انقلاب و تظاهرات مطرح می‌شد اما امام (ره) حضور زنان را در عرصه انقلاب و تظاهرات واجب می‌دانستند " این تفکر نشان می‌داد که در اسلام به زن و مرد با یک نگاه انسانی نگریسته می‌شود.

قوی با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب، امام خمینی (ره) در ساختارسازی نظام جایگاه ویژه‌ای را برای زنان قائل شدند، گفت: در تدوین قانون اساسی امام (ره) تأکید داشتند تا بحث زنان فراموش نشود و شاهد هستیم که اندیشه ایشان در قانون اساسی عملیاتی شده است.

وی بیان کرد: در قانون اساسی انقلاب اسلامی زنان همانند مردان دارای حقوق هستند و در برخی از بندها تفاوت‌هایی میان زن و مرد وجود دارد که دلیل آن این است که که اسلام در برخی موارد تکالیفی را از عهده زنان برداشته است و این تفاوت‌ها به معنای تبعیض نیست بلکه بستر‌ساز اجرای عدالت است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در رابطه با مشارکت سیاسی زنان، عنوان کرد: امام (ره) معتقد بودند زن باید در سرنوشت خود دخالت داشته باشد و همان‌طوری که مردها باید در امور سیاسی دخالت کنند و جامعه خودشان را حفظ کنند، زن‌ها هم باید جامعه را حفظ کنند.

قوی تصریح کرد: در نگاه امام‌خمینی(ره) زنان به عنوان بخش بزرگ و مهمی از جامعه باید آگاهانه و مسئولانه در عرصه اجتماعی و سیاسی حضور داشته و نسبت به خطاها، عکس‌العمل نشان دهند؛ امام خمینی (ره) با بهره‌گیری از معارف اسلامی و آموزه‌های قرآنی و برخوردار از نگاه انسانی به زن، باعث بالفعل شدن استعدادهای بالقوه آنها شدند و از این طریق با ترویج نگاه انسانی به زن و برطرف ساختن موانع مشارکت آنها در جامعه پرداختند.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱۳ توسط فرزانه حبوطی
نگاهی به اعمال مستحبی روز اول ماه رجب

فردا نخستین روز از ماه مبارک و نورانی «رجب» است. ماهی که به فرموده رسول‌الله(ص) ماه بزرگ خداست و در روایات اسلامی نقل شده است که در شب اول رجب، امیرالمؤمنین(ع) بیش از شب‌های دیگر به راز و نیاز با خدا می‌پرداخت.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، ماه رجب، از جمله ماه‌های مورد توجه خداوند متعال است که در فضیلت آن روایات بسیاری وارد شده است. از رسول اعظم‌(ص) روایت شده است: «رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است. کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ شده و غضب الهى از او دور می‌شود و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته می‌شود.»

همچنین در برخی دیگر از روایات اسلامی، ماه «رجب» به ماه امیرالمؤمنین‌(ع) نیز مشهور و منقول است. چرا که امیرالمؤمنین علی (ع) به این ماه عشق می‌ورزید و نخستین شب آن، یکی از 4 شبی است که امام(ع) بیش از شب‌های دیگر به راز و نیاز با خدا می‌پرداخت. همچنین آن حضرت در سیزدهمین روز این ماه مبارک متولد شده است و شاید یکی دیگر از دلایل انتساب ماه رجب به ماه امام علی (ع) نیز همین امر باشد.

در برخی از روایات اسلامی، از ماه رجب به «أصب» (به معنای «ریزان») یاد شده که کنایه از ریزش باران رحمت الهی است. پیامبر (ص) هنگام حلول ماه رجب رو به مسلمانان که تشنه اطاعت و بندگی بودند، می‌فرمود: «بدانید که ماه بزرگی بر شما سایه افکنده است».

از همین رو و با توجه به اهمیت ماه مبارک رجب به اعمال مستحبی روز اول این ماه نگاهی می‌اندازیم.

* اعمال مستحبی روز اول ماه رجب

برای اولین روز ماه رجب که جزو شریف‌ترین روزهاست، چند عمل ذکر شده که «غسل کردن» و «زیارت امام حسین‌(ع)» از جمله آن‌هاست. از امام جعفر صادق (ع) روایت شده است که هر کس امام حسین (ع) را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند او را بیامرزد. ضمن این که زیارت از راه دور و از طریق قرائت زیارتنامه حضرت سیدالشهداء(ع) نیز مورد قبول است.

«نماز» روز اول ماه رجب که رسول خدا (ص) به سلمان فارسی توصیه کرده است نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این نماز 10 رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی به شرح زیر خوانده می‌شود:

الف) در هر رکعت بعد از حمد، 3 بار سوره اخلاص و 3 بار سوره کافرون
ب) بعد از هر دو رکعت دست‌ها را بلند کند و این دعا را بخواند: «لااله‌الاالله وحدهُ لا شریکَ لهُ، لَهُ الملکُ و لهُ الحمدُ یُحیی وَ یُمیتُ و هوَ حیُ لا یموتُ بیدِهِ الخیرُ و هوَ علی کلِّ شیءٍ قدیرٌ».
ج) سپس بگویید: «اللّهمَّ لا مانعَ لِما اَعطیتَ و لا معطیَ لِما مَنْعتَ وَ لا ینفعُ ذاالجدَّ‌ منْکَ الجدُّ». سپس دست‌ها را به صورت خود بکشد.

روایت شده است که هرکس در ماه رجب یک روز را روزه بدارد و چهار رکعت نماز گزارد در رکعت اول 100 مرتبه آیةالکرسی و در رکعت دوم 200 مرتبه سوره توحید بخواند، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا دیده شود برای او.

رسول خدا‌(ص) همچنین نماز دیگری مخصوص اول ماه رجب را به سلمان فارسی تعلیم می‌دهد که عبارت است از 10 رکعت نماز در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و سه مرتبه قل هو‌الله احد.

پیامبر اکرم (ص) به سلمان می‌فرماید: خداوند همه گناهان تو را می‌بخشد؛ از آن روزی که مکلف شده‌ای تا امشب و خداوند تو را از گرفتاری قبر و عذاب روز قیامت نگاه می‌دارد و امراض مختلف را از تو دور می‌سازد.

* کیفیت نماز مستحبی در روز جمعه ماه رجب

فردا نخستین روز ماه رجب با روز جمعه تلاقی دارد.

در اهمیت روز جمعه احادیث فراوانی وجود دارد. از جمله این که امام سجاد(ع) در صحیفه خود می‌فرمایند: «اللهم هذا یوم مبارک میمون، والمسلمون فیه مجتمعون فی اقطار ارضک، یشهد السائل منهم والطالب والراغب والراهب وأنت الناظر فی حوائجهم، فاسئلک بجودک وکرمک وهوان ما سالتک علیک ان تصلی علی محمد وآله.»؛ بار خدایا، این روزی خجسته و مبارک است. و مسلمانان در سراسر زمین تو در آن گرد هم آمده‌اند، گذا، جوینده، مشتاق و بیمناک همگی حضور دارند، و تو در نیازهایشان می‌نگری، پس به جود و بزرگواری و آسانی برآوردن حاجتم بر تو از تو می‌خواهم که بر محمد و آل او درود فرستی.

از رسول اکرم (ص) روایت شده است: کسی که چهار رکعت نماز بین ظهر و عصر جمعه بخواند؛ ‌در هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و آیةالکرسی هفت مرتبه و سوره توحید پنج مرتبه و بعد از نماز 10 مرتبه بگوید: «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَذی لااِلهَ‌اِلاهُوَ وَ اَسْألَهُ التَوْبَةَ» خدای تعالی برای او هر روز تا بمیرد، یک‌هزار حسنه عطا ‌فرماید. خدا به او به اندازه هر آیه که قرائت کرده، شهری در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفی قصری در بهشت از در سفید.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱۳ توسط فرزانه حبوطی

بسم رب مهدی(عج)

با سلام به شما سروران گرامی...

طرح وصال ، طرحی است که اعضای آن وبلاگ های مهدوی هستند ومهمترین هدف این حلقه  توسعه و ترویج فرهنگ مهدویت  می باشد ، که  راهکاری است برای  مقابله با جنگ نرم و شیوه اجرایی به این صورت است که :

در ابتدای هر سه ماه، چارت موضوعی  با سه موضوع اصلی در اختیار شما دوستان عزیز وبلاگ نویس قرار می گیرد که محوریت داوری و امتیاز دهی داوران ،این سه موضوع می باشد. در پایان هر سه ماه امتیازات هر وبلاگ محاسبه و به  نفرات برگزیده جوایزی اهدا می گردد و سه ماه بعدی رقابت با سه موضوع جدید آغاز می گردد.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی و ثبت نام در طرح وصال روی لوگوی زیر کلیک فرمائید

 

دریافت فرم ثبت نام

منبع : جشنواره فرهنگی هنری آخرین اُمید

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱٢ توسط فرزانه حبوطی

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم

بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار جمعی از شاعران و ذاکرین اهل بیت(ع) 3/3/1390

انس با قرآن براى همه لازم است؛ این را ما به همه توصیه میکنیم،

به همه‌ى جوانهاى کشور توصیه میکنیم..

بنابراین آشنائى با قرآن و حدیث توصیه‌ى ما به همه است؛ اما مبلغان دین و جامعه‌ى مداحان طبعاً مخاطب ویژه‌ى این حرف هستند؛ با قرآن باید انس پیدا کنند. قرآن را حتماً بخوانید، با توجه به ترجمه بخوانید، این ترجمه را به یاد بسپرید.

در آیاتى که نصیحت هست، متضمن یک معرفتى است که انسان میفهمد، آنها را ثبت کنید، ضبط کنید، یادداشت کنید، از آن بهره‌مند شوید؛ هم بگوئید، هم عمل کنید.

حدیث هم همین جور...

خوشبختانه کتب معتبر حدیثى ما امروز همه ترجمه شده است.

«کافى» ترجمه شده است، «من لا یحضره الفقیه» ترجمه شده است، «نهج‌البلاغه» ترجمه شده است، کلمات حضرت زهرا (سلام اللَّه علیها) ترجمه شده است. یعنى اینجور نیست که این متون، مخصوص عربى‌دان‌ها باشد؛ نه، عربى‌دان و غیر عربى‌دان همه میتوانند از این کلمات استفاده کنند؛ اینها فرصت است.

از این فرصتها باید استفاده کرد...

بنابراین توصیه‌ى ما این است:

تلاوت قرآن، انس با قرآن، انس با حدیث، آشنائى با معارف اهل‌بیت از طریق حدیث، و بالاتر از همه، توجه به خداى متعال، حفظ و تقویت رشته‌ى ارتباط قلبى با ذات اقدس احدیت، با دعا، با توسل، با ذکر، با خشوع، با نماز نافله

 

پ.ن:
جوانهایی مثل من ادعای ولایتمداریم فقط برای دیگرانه
چقدر صحبتهای آقا رو با دقت و تفکر گوش میدم...!
چقدر عمل میکنم...؟


با تشکر از دوست محترمی که بیانات آقا رو به من گوشزد کردند...
اجرشان با صاحب الزمان-عج-

 

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱۱ توسط فرزانه حبوطی

نقش زنان در دیدگاه امام خمینی قدس سره»

نقش زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

مهمترین نکته در این زمان، تحول شگرفی است که در نحوه نگرش به جایگاه زنان در جامعه اتفاق افتاد. که بی شک در پرتو تعالیم عالیه و نورانی اسلام ناب محمدی ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ حاصل شد.

نگرش ابزار گونه و حیوانی ساخته و پرداخته غرب، جای خود را به نگاه معنوی و الهی به زن و در نظر گرفتن ارزشهای والای این گوهر گران سنگ بخشید. انگاره ای که بی‌تردید راه را بر استثمار مادی زن تحت لوای الفاظ فریبنده آزادی زنان و حقوق زنان و... می بست و راه را برای پیشرفت و تعالی حقیقی زنان هموار می کرد.

در این تفکر زن به عنوان موجودی که همزمان می تواند سه نقش بسیار مهم همسری، مادری و عنصر موثر اجتماعی را به اتفاق ایفا کند مورد نظر است و در سایه همین نگاه است که نهضتی همچون انقلاب اسلامی توانست بدون امکانات مادی بر رژیم قدرتمند طاغوت غلبه کند.

این نکته تا آن جا مهم است که امام راحل ـ رحمه الله ـ زن را به مثابه یک دستگاه انسان سازی با قرآن کریم مقایسه می کند ـ که برای ساختن ابناء بشر نازل شده است ـ ایشان در همین رابطه می فرماید: در این نهضت زنان حق بیشتری از مردان دارند، زنان مردان شجاع در دامان خود بزرگ می کنند و قرآن کریم انسان‌ساز است و زنان نیز انسان ساز. وظیفه زن ها انسان سازی است. اگر زن های انسان ساز از ملت گرفته شود، ملت ها به شکست و انحطاط مبدل خواهند شد.

منبع : وبلاگ گروهی فصل انتظار

 

 

پی نوشت از خودم :

هدف دشمنان اسلام و مسلمین :

حذف اسلام و دین و دیانت از زندگی امت ها

وظیفه ی ما جوانان :

داشتن بصیرت ، بیداری اسلامی ، و نزدیکی بیشتر به خدا ، مذهب و دیانت

نکته حیاتی : دین الله ، و مسیر الله همیشه پیروز است...


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱۱ توسط فرزانه حبوطی

خط بیداری از پایداری فاطمی تا بیداری اسلامی

جشنواره وبلاگی «خط بیداری» با محوریت بیداری اسلامی و الگو برداری از فرهنگ ائمه اطهار و انقلاب اسلامی توسط خانه وبلاگ سپید با حمایت شورای هماهنگی فعالان سایبری انقلاب اسلامی برگزار می شود.
به گزارش "بیداری اسلامی"، جشنواره وبلاگی «خط بیداری» با محوریت بیداری اسلامی و الگو برداری از فرهنگ ائمه اطهار و انقلاب اسلامی توسط خانه وبلاگ سپید با حمایت شورای هماهنگی فعالان سایبری انقلاب اسلامی برگزار می شود.

به گزارش «تابناک»، وبلاگ نویسان می توانند با شرکت دادن پست های وبلاگی مرتبط با محورهای این جشنواره در سه قالب یادداشت وبلاگی، طرح گرافیکی و پادکست(کلیپ صوتی) در این جشنواره شرکت نمایند.

مهلت ارسال آثار به جشنواره از تاریخ 3 خرداد مصادف با ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها لغایت 14 خرداد مصادف با رحلت حضرت امام خمینی رحمه الله خواهد بود. نتایج اولیه داوری تا روز 16 خرداد اعلام خواهد شد. برگزیدگان این جشنواره توسط رای گیری عمومی اعلام خواهند شد.

تعدادی از نفرات برگزیده چهره برتر وبلاگی سال 89 داوری مرحله اول این جشنواره را برعهده خواهند داشت.

دبیرخانه این جشنواره با آدرس
www.sepidhome.comاز روز سوم خرداد فعالیت خود را به صورت رسمی در قالب ثبت نام شرکت کنندگان آغاز خواهد کرد.

 

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱۱ توسط فرزانه حبوطی

جملاتی که خلاصه وصیت‌نامه امام(ره) است

پایگاه اطلاع رسانی حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب: در آن لحظاتی که امام (ره) ناراحتى قلبى پیدا کرده بودند ، ایشان انتظار و آمادگى براى بروز احتمالى حادثه را داشتند ، بنابراین مهم ترین حرفى که در ذهن ایشان بود ، قاعدتاً مى‌باید در آن لحظه ى حساس به ما مى گفتند. ایشان فرمودند...

آنچه در پی می آید یکی از خاطرات مقام معظم رهبری (حفظه الله) از امام خمینی (رحمة الله علیه) است :

بهار سال ۱۳۶۵ ، روزى را که امام (ره) در بستر بیمارى بودند ، فراموش نمى‌کنم. ایشان دچار ناراحتى قلبى شده بودند و تقریباً ده ، پانزده روزى در بستر بیمارى بودند. در آن زمان من در تهران نبودم. آقاى حاج احمد آقا به من تلفن کردند و گفتند سریعاً به آنجا بیایید ؛ فهمیدم که براى امام (ره) مسأله اى رخ داده است. آناً حرکت کردم و پس از چند ساعت طى مسیر ، خود را به تهران رساندم. اولین نفر از مسؤولان کشور بودم که شاید حدود ده ساعت پس از بروز حادثه ، بالاى سر ایشان حاضر شدم.

روزهاى نگران کننده و سختى را گذراندیم. خدمت امام (ره) رفتم و هنگامى که نزدیک تخت ایشان رسیدم ، منقلب شدم و نتوانستم خودم را نگهدارم و گریه کردم. ایشان تلطف فرمودند و با محبت نگاه کردند. بعد چند جمله گفتند که چون کوتاه بود ، به ذهنم سپردم ؛ بیرون آمدم و آنها را نوشتم.

در آن لحظاتی که امام (ره) ناراحتى قلبى پیدا کرده بودند ، ایشان انتظار و آمادگى براى بروز احتمالى حادثه را داشتند ، بنابراین مهم ترین حرفى که در ذهن ایشان بود ، قاعدتاً مى‌باید در آن لحظه ى حساس به ما مى گفتند. ایشان فرمودند:

« قوى باشید ، احساس ضعف نکنید ، به خدا متکى باشید ، « اشدّاء على الکفّار رحماء بینهم » باشید ، و اگر با هم بودید ، هیچ کس نمى تواند به شما آسیبى برساند ».

به نظر من ، وصیت سى صفحه ای امام (ره) مى تواند در همین چند جمله خلاصه شود.

منبـــــــــع: جوان آنلاین


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱۱ توسط فرزانه حبوطی
پیش بینی امام خمینی راجع به سرنوشت انقلاب

 

گروه تاریخ رجانیوز: نظام جمهوری اسلامی تنها نظامی است که از لحاظ تئوریک بر مبنای اذن امام عصر (عجل الله فرجه الشریف) بنا شده و از لحاظ عملی نیز همه شاهد عنایات ایشان در دفع بلاها از این نظام و کسب موفقیت ها بوده اند. موارد دیگری نیز وجود دارد که یقین انسان را به این مسئله بیشتر می کند؛ من جمله خاطره ای که آقای علی محمد بشارتی برای آقای ری شهری نقل کرده اند و ایشان در کتاب خاطراتشان درج نموده اند. آقای بشارتی گفته اند:

«در تابستان سال 1358 هنگامی که مسئول اطلاعات سپاه بودم، گزارشی داشتیم که آقای [سید کاظم] شریعتمداری در مشهد گفته است: من بالاخره علیه امام [خمینی] اعلام جنگ می کنم. خدمت امام رسیدم و ضمن ارائه گزارشی، خبر مذکور را هم گفتم. ایشان سرش پایین بود و گوش می داد، این جمله را که گفتم، سر بلند کرد و فرمود: این ها چه می گویند، پیروزی ما را خدا تضمین کرده است. ما موفق می شویم، در اینجا حکومت اسلامی تشکیل می دهیم و پرچم را به صاحب پرچم می سپاریم. پرسیدم: خودتان؟ امام سکوت کردند و جواب ندادند.»
 
(خاطره ها،آیت الله ری شهری، چاپ مرکز اسناد انقلاب اسلامی، جلد اول، صفحه 242)
 

نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱٠ توسط فرزانه حبوطی
عکس/رهبرانقلاب در دانشگاه امام حسین (ع)

بقیه عکس ها در ادامه مطلبادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۱٠ توسط فرزانه حبوطی

مسجد شدن قبرستانها

یکى دیگر از نشانه هایى که براى ظهور امام عصر ـ ارواحنا فداه ـ به صورت کلى مطرح شده است، تبدیل گورستانها به مسجد است در این باره به حدیثى از رسول خدا ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ توجه نمایید:

در حدیث معراج آمده است:

یا محمّد از جمله عطاهایى که بر تو مرحمت فرمودیم آن که آشکار خواهم کرد از نسل تو یازده امام که همه ایشان از نسل دختر تو فاطمه اند و آخرین ایشان مردیست که عیسى بن مریم در پشت سر او نماز خواهد خواند و پر مى کند زمین را از عدل و داد بعد از آنکه از ظلم و جور لبریز شود.

آنگاه رسول خدا ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ به درگاه الهى عرضه داشت:

در چه زمانى خواهد بود.

جواب فرمود:

یا محمّد هنگامى که علم از بین رود و ظاهر شود جهل و کشتار بسیار گردد و کم شوند علماء و فقهاء حقیقى و بسیار شوند شاعران و امّت تو گورستانها را مسجد سازند.

منـــــــــبع

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٩ توسط فرزانه حبوطی
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٩ توسط فرزانه حبوطی

مهدویت و بانوان / مدیران زن در دولت جهانی

اگر زن، خویش را در آیینه گوهر وجودی ای که خداوند به وی عطا کرده است نظاره کند، هرگز در حسرت جایگاه اجتماعی مرد زبان به شکوه نمی‏گشاید.

این‏که هیچ پیامبر و معصومی از غیر زن زاده نمی‏شود و در مکتب غیر مادر رشد و نمو نمی‏کند، از جایگاه محوری زن در حیات دینی و اجتماعی بشر خبر می‏دهد . یکی از بزرگان عرفان جایگاه دینی زن را چنین به تصویر کشیده است:

«زن به لحاظ داشتن قدرت خالقیت که تنها از صفات خاص خداوند سبحان است، برای رسیدن به کمال مستعدتر است‏».

جایگاه اجتماعی زن، در منظر یکی از شخصیت‏های جهانی این گونه است: «زن با یک دست گهواره و با دست دیگر تاریخ بشریت را حرکت می‏دهد».

وجود این دو ویژگی، زن را در دو بعد عرفانی و اجتماعی به رقیبی بلامنازع مبدل ساخته است; به گونه‏ای که اگر مردان جایگاه واقعی زن در کائنات را در می‏یافتند، بدان رشک می‏بردند.

به نظر می‏رسد، بشریت‏به خصوص جهان غرب جایگاه رفیع زن را درنیافته است و نمی‏خواهد حق وی را حتی به شکل صوری به وی باز گرداند . به راستی چند درصد از وکلا، معاونان و رؤسای جمهور کشورهای غربی زن هستند و در دایره‏ای محدودتر چند درصد از نیروهای سازمان‏های بین المللی را زنان تشکیل می‏دهند؟

مقام و جایگاه زن تنها در حکومت امام زمان (عج) شناخته می‏شود . در این حکومت است که زن به جایگاه حقوقی و حقیقی خود دست می‏یابد . در این حکومت نگرش مردان به زنان دگرگون می‏شود; شعور فکری زن بدان‏جا می‏رسد که به «زن بودنش افتخار می‏کند» و هرگز خود را با مرد نمی‏سنجد.

نقش حکومت اسلامی قبل از بر پایی حکومت مهدی - عجل الله فرجه الشریف - بارور ساختن باور زن به خویش، رهانیدن وی از سراب‏های کاذب ایسم‏ها و ایست‏ها و اعطای حقوق اجتماعی به وی تا مرز آسیب ندیدن گوهر وجودی او است . در حکومت مهدی - عجل الله فرجه الشریف - از سویی نگرش جامعه به زن و از سوی دیگر نگرش زن به خود تغییر می‏یابد . حکومت مهدی (عج) به لحاظ فراگیر بودن، امنیت‏شغلی برای زن را فراهم می‏آورد و زن در سایه سار این امنیت نگرش و امنیت کاری، از توان ینیت‏بخشیدن به ایده‏ها و اندیشه‏هایش بهره‏مند می‏شود.

زن در حکومت مهدی - عجل الله فرجه الشریف - به جایگاه رفیع و واقعی خود دست می‏یابد . شاید رمز رجعت زنان بزرگ موحد و حضور آنان در ساختار حکومتی مهدی - عجل الله فرجه الشریف - ، شکوفا ساختن استعدادهای آنان باشد; استعدادهایی که در حکومت‏های دیگر توان بروز نیافتند.

رجعت 400 زن در کنار 800 مرد با حضرت عیسی - علیه السلام - و نیز رجعت زنانی چون ام‏ایمن، حبابه و البیه، سمیه، و ام‏خالد در این راستا قابل تحلیل می‏نماید.

گذشته از رجعت این زنان که بی‏شک در حکومت امام زمان - عجل الله فرجه الشریف - از جایگاه محوری و مسؤولیت‏های کلیدی برخوردار خواهند بود، وجود 50 زن در میان 313 تن یاور امام عصر - عجل الله فرجه الشریف - که هر یک در عبودیت، زهد و پارسایی و خلاقیت و کارآمدی سر آمد افراد بشرند و روایات آن‏ها را امیران می‏خوانند، نشان دهنده رسیدن زن به جایگاه حقیقی خود است.

امام باقر - علیه السلام - در تفسیر آیه 148 سوره بقره به جابر بن یزید جعفی در خصوص یاران حضرت مهدی - عجل الله فرجه الشریف - می‏فرماید:

«و یجیی‏ء و الله ثلاث ماة و بضعة عشر رجلا فیهم خمسون امراة یجتمعون بمکة علی غیر میعاد قوعا کقزع الحزیف یتبع بعضهم و هی الایة التی قال الله این ما تکونوا یات بکم الله جمیعا ان الله علی کل شی‏ء قدیر».

سوگند به خداوند، سیصد و سیزده تن که پنجاه نفر از آنان زنند، بی‏هیچ قرار قبلی در مکه گرد می‏آیند و این است معنای آیه شریف: هر کجا باشید، خداوند شما را حاضر می‏کند; زیرا او بر هر کاری توانا است . (1)

به امید آن روز...

منبــــــــــع

پی‏نوشت:

1) بحارالانوار، ج 52، ص 223


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٥ توسط فرزانه حبوطی

امام خامنه ای (مدظله العالی) :

امروز جنگ دنیا، جنگ رسانه‏هاست. یکى از کارهاى بسیار مهمى که امروز در دستور کار دشمنان است، تهاجم خبرى، تبلیغى، فرهنگى و اخلاقى به کشور ماست. امروز این تهاجم، اوج تهاجم فرهنگى است. بسیارى از هدفهاى استکبار جهانى در زمینه‏هاى تبلیغى و فرهنگى و رسانه‏یى متوجه به ماست؛ ما باید در مقابل اینها خود را مجهز کنیم.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٥ توسط فرزانه حبوطی
زنان در تربیت صحیح فرزندان نقش محوری دارند

سردار ذوالقدر، جانشین فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) در مراسم گرامیداشت «شهیده نسرین افضل» گفت:

زنان در تربیت صحیح فرزندان با اصول خدامحوری نقش مهمی را بر عهده دارند.

امروز جامعه بیشتر از هر چیز دیگر به تربیت نیازمند است.

مادران در این امر سهم بسزایی دارند.

* زنان مسلمان فرزندان خود را با مقوله خداشناسی آشنا کنند

حضرت فاطمه زهرا (س) فرزندانی را تربیت کنند که همه عالم در جستجوی راه حقیقی آنها هستند حتی غیر مسلمانان نیز از سیدالشهداء الگوپذیر هستند.

* دشمنان نظام اسلامی از سربند «یا زهرا (س)» هراسانند نه از تجهیزات به‌روز

کشورهای غربی از سربند «یا زهرا (س)» و «یا سیدالشهداء» هراسان هستند.

کشورهای غربی از مساجد مسلمانان واهمه دارند؛

آنها از قرآن کریم این کتاب آسمانی می‌ترسند.

* دشمن درصدد مقابله با تفکر ما است

امروز کشور نیازمند بصیرت و آگاهی است

با توجه اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که فرموده‌اند :

«دانشجویان ؛ افسران جنگ نرم هستند»

مقام معظم رهبری صحنه جدید را صحنه جنگ و رودررویی می‌دانند؛

هم‌اکنون دنیا از مرزهای خاکی و آبی عبور کرده

و در منازل در فکر و اندیشه انسان‌ها رسوخ کرده است

اگر با بصیرت و فکر با آن مواجه شویم قطعاً در تمام صحنه‌ها پیروز خواهیم بود.

زنان سرافراز مسلمان همواره عفت فاطمه (س) را الگوی خود قرار می‌دهند

و از هر فرهنگ وارداتی منحط، تبری می‌جویند

زنان فرهیخته ما همواره در تمامی صحنه‌های سیاسی و اجتماعی از پیروان زهرای مرضیه هستند

و در پشتیبانی از ولایت فقیه دریغ ندارند

و لزوم احقاق حقوق زنان و کودکان بحرینی، لیبیایی و یمنی را از جامعه بین‌المللی خواستارند.

زنان سرافراز ایراین با سرور زنان عالم هستی زهرای بتول و فرزند خلفش روح خدا پیمان می‌بندد که در راه اعتلای دین اسلام و زمینه سازی ظهور یگانه منجی عالم بشریت کوشش مضاعف کند و ولایت‌مداری و تلاش در حفظ نظام اسلامی و ارزش‌های دینی را سر لوحه کار خود قرار دهند.

بسیج خواهران به همراه سایر زنان جامعه اسلامی بر نقش زنان در اقتصاد جامعه (به ویژه صرفه‌جویی در مصرف) تاکید و بیانات گوهربار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) را سر لوحه کارهای خود قرار می‌دهند.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٥ توسط فرزانه حبوطی
حجت‌الاسلام پناهیان از «ظهور» و شرایط آن می‌گوید

حجت‌الاسلام‌ علیرضا پناهیان از این هفته به مدت 4 جلسه، صبح‌های جمعه در مهدیه تهران با موضوع «آیا ظهور نزدیک است؟» سخنرانی می‌کند.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس«توانا»، حجت‌السلام ‌و المسلمین علی‌رضا پناهیان از جمعه این هفته به مدت چهار جلسه، پیش از قرائت دعای ندبه در مهدیه تهران سخنرانی می‌کند. موضوع این سلسله سخنرانی‌ها پیرامون ظهور و بررسی نزدیکی آن خواهد بود.

این مراسم به صورت زنده از پایگاه اینترنتی مهدیه تهران به نشانی www.mahdiehtehran.tv پخش می‌شود.

مهدیه تهران در خیابان ولی‌عصر (عج)، بالاتر از تقاطع مولوی قرار دارد.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٤ توسط فرزانه حبوطی

فاطمه زهرا در قله بشریت قرار دارد

سه شنبه، بیستم جمادی الثانی برابر با ولادت با سعادت بانوی دوعالم، حضرت فاطمه زهرا(س) است. با تبریک این روز فرخنده به همه مسلمانان به ویژه بانوی گرامی، گزیده‌ای از فرمایشات مقام معظم رهبری را که در دیدارهای گوناگون بیان داشته‌اند، تقدیم می‌کنیم.

ساده زیستی

«ساده زیستی دختر پیامبر یک نمونه برای زنان امروز جامعه ماست. ما روحیه مصرف گرایی را کنار بگذاریم و در زندگی به حد لزوم اکتفا کنیم و از افراط بپرهیزیم و آرزوهای حقیر و کوچک را فدای ارزش‌های بزرگ بکنیم؛ نمونه کامل آن را در زندگی فاطمه زهرا (علیهاالسلام) می‌توان در تاریخ مشاهده کرد. جهیزیه دختر پیامبر، فقیرانه ترین جهیزیه‌ای بود که در آن روز در بین مردم رایج بود.» (1364/11/4)

ازدواج فاطمه زهرا

«بگذارند ازدواج برای دختر مسلمان و زن جوانی که در محیط اسلامی است، مثل ازدواج فاطمه زهرا(علیهاالسلام) باشد؛ ازدواج با پیوند عشقی معنوی و الهی و جوششی بی نظیر میان زن و مرد مؤمن و مسلمان، و همکاری و همسری به معنای واقعی بین دو عنصر الهی و شریف، اما بیگانه از همه تشریفات و زر و زیورهای پوچ و بی محتوای ظاهری.» (1368/10/26)

عظمتی در حد پیامبر

برای انسان‌های کوچکی مثل من، خیلی دشوار است که بخواهند (و لو از دور) درباره آن عظمت سخن بگویند. ما یک چیز و یک خیال و یک تصویر و یک نقش در ذهنمان می‌گذرانیم، این کجا، و واقعیت‌ها ‌و حقیقت‌ها ‌که بسی عظیم‌تر از ذهن ماست، کجا؟ واقعاً دختر پیامبر (صلی ا... علیه وآله) معمای ناگشوده ذهن بشر و معارف بشری است....

چند نمونه بسیار نادر وجود دارد که از حد توصیف و بیان بالاترند و یکی از این‌ها ‌فاطمه زهرا (علیهاالسلام) است. فقط با پیامبر (صلی ا... علیه وآله) و با امیرالمؤمنین می‌شود او را مقایسه کرد.» (1369/10/17)

انسان کامل

«پیامبر عظیم الشأن اسلام با این اعتقاد که فاطمه زهرا (علیهاالسلام) نمونه یک انسان کامل است، بر دست او بوسه می‌زد و این امر نباید یک مسأله عاطفی در نظر گرفته شود. نگرش اسلام به زن از باب تکامل معنوی و انسانی اوست و در بررسی‌های مربوط به فرهنگ مسائل اجتماعی و پرورش علمی زنان باید بر این اساس عمل شود.» (1370/10/4)

مصحف فاطمه

«در روایت دیگری از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نقل شده است که فاطمه زهرا (علیهاالسلام) به ایشان می‌گوید: ملائکه می‌آیند، با من سخن می‌گویند و مطالبی را به من می‌گویند. امیرالمؤمنین (علیه السلام) به ایشان می‌گویند: وقتی صدای ملک را شنیدی، به من بگو تا من بنویسم آن چه را که تو می‌شنوی. و امیرالمؤمنین (علیه السلام) نوشت آن چه را که ملائکه به فاطمة الزهرا (علیهاالسلام) املا می‌کردند، و این یک کتابی شد که در نزد ائمه (علیهم السلام) بوده و هست.

در روایات متعدد آمده که ائمه(علیهم السلام) برای مسائل گوناگون خود، به «مصحف فاطمه» مراجعه می‌کردند. بعد امام (علیه السلام) می‌فرمایند: «انه و لیس فیها حلال و حرام»؛ در این کتاب، احکام نیست، حلال و حرام نیست. «فیها علم ما یکون»؛ اما همه حوادث جاری بشری، در دوران‌های آینده، در این کتاب هست. این چه دانش والایی است؟ این چه معرفت و حکمت بی نظیری است که خدای متعال به یک زن در سنین جوانی می‌بخشد؟ این مقام معنوی حضرت زهرا (علیهاالسلام) است. این مسائل معنوی تا حدود زیادی به فضایل عملی ارتباط پیدا می‌کند. ارتباط پیدا می‌کند به آن چه از تلاش فاطمه زهرا (علیهاالسلام) ناشی می‌شود.» (1371/9/25)

عبادت فاطمه

«عبادت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) یک عبادت نمونه است. «حسن بصری» که یکی از عبّاد و زهّاد دنیای اسلام است، درباره فاطمه زهرا(علیهاالسلام) می‌گوید: به قدری دختر پیغمبر (صلی ا... علیه وآله) عبادت کرد و در محراب عبادت ایستاد که «تورّمت قدماها»؛ پاهای آن بزرگوار از ایستادن در محرابِ عبادت ورم کرد.» (1371/9/25)

فصاحت و بلاغت

آن خطبه‌ای که فاطمه زهرا(علیهاالسلام) در مسجد مدینه، بعد از رحلت پیغمبر (صلی ا... علیه وآله)، ایراد کرده است، خطبه‌ای است که به گفته علامه مجلسی، بزرگان فُصَحا و بُلغا و دانشمندان باید بنشینند کلمات و عبارات این خطبه را معنی کنند. این قدر پر مغز است.

از لحاظ زیبایی هنری، این سخن فاطمه زهرا(علیهاالسلام) مثل زیباترین و بلندترین کلمات نهج البلاغه و در حد سخنان امیرالمؤمنین (علیه السلام) است.

آن عبادتش، این فصاحت و بلاغتش، این فرزانگی و دانشش، این معرفت و حکمتش، آن جهاد و مبارزه‌اش، آن رفتارش به‌عنوان یک دختر، آن رفتارش به‌عنوان یک همسر، آن رفتارش به‌عنوان یک مادر، آن احساساتش به مستمندان... این شخصیت جامع الاطراف فاطمه زهرا (علیهاالسلام) است. این الگوست؛ الگوی زن مسلمان این است.» (1371/9/25)

همسرداری فاطمه

«امیر المؤمنین (علیه السلام) یک وقتی درباره فاطمه زهرا (علیهاالسلام) فرمود: «ما اغضبتنی و لا خرجت من امری»؛ یک بار این زن در طول دوران زناشویی مرا به خشم نیاورد، یک بار از دستور من سرپیچی نکرد.

فاطمه زهرا (علیهاالسلام) با آن عظمت و جلالت، در محیط خانه یک همسر است؛ یک زن است همان طور که اسلام می‌گوید. [و] در محیط علم یک دانشمند والاست.»(1371/9/25)

تسلیم محض خدا

«بعد از مقامات معنوی و مراتب روحانی فاطمه زهرا علیهاالسلام که ماها قادر نیستیم آن‌ها را درست بفهمیم، خصوصیت عملی آن بزرگوار این بود که در همه شرایط، تسلیم محض حکم الهی و راه خدا بود. همین تسلیم محض بود که در طول تاریخ اسلام، از این بزرگوار یک مجاهد بی نظیر و یک پرچم مظلومیت و حقانیت به وجود آورد. تا امروز هم این پرچم برافراشته است و روز به روز مکانت آن موجود عالی قدر افزوده شده است.»

مجمع خوبی‌ها

«در زندگی معمولی این بزرگوار، یک نکته مهم است و آن جمع بین زندگی یک زن مسلمان در رفتارش با شوهر و فرزندان و انجام وظایفش در خانه از یک طرف و بین وظایف یک انسان مجاهدِ غیور خستگی ناپذیر در برخوردش با حوادث سیاسی مهم بعد از رحلت رسول اکرم(ص) که به مسجد می‌آید و سخنرانی و موضعگیری و دفاع می‌کند و حرف می‌زند و یک جهادگر به تمام معنا و خستگی ناپذیر و محنت پذیر و سختی تحمل کن است. از طرف دیگر، همچنین از جهت سوم، یک عبادتگر و به‌پادارنده نماز در شب‌های تار و قیام کننده لله و خاضع و خاشع برای پروردگار است و در محراب عبادت، این زن جوان مانند اولیای کهن الهی، با خدا راز و نیاز و عبادت می‌کند.

این سه بعد را با هم جمع کردن، نقطه درخشان زندگی فاطمه زهرا علیها السلام است. آن حضرت این سه جهت را از هم جدا نکرد. بعضی خیال می‌کنند انسانی که مشغول عبادت می‌باشد، یک عابد و متضرع و اهل دعا و ذکر است و نمی‌تواند یک انسان سیاسی باشد. یا بعضی خیال می‌کنند کسی که اهل سیاست است چه زن و چه مرد و در میدان جهاد فی سبیل ا... حضور فعال دارد اگر زن است، نمی‌تواند یک زن خانه با وظایف مادری و همسری و کدبانویی باشد و اگر مرد است نمی‌تواند یک مرد خانه و دکان و زندگی باشد. خیال می‌کنند این‌ها با هم منافات دارد؛ در حالی که از نظر اسلام، این سه چیز با یکدیگر منافات و ضدیت که ندارد، در شخصیت انسان کامل، کمک کننده هم است.»

قله بشریت

فاطمه زهرا(س) در قله بشریت قرار دارد و کسی از او بالاتر نیست و می‌بینیم که آن بزرگوار به‌عنوان یک بانوی مسلمان، این فرصت را یافت که خودش را به این اوج برساند. پس، فرقی بین مرد و زن نیست و به خصوص شاید از همین جهت هم است که خدای متعال در قرآن کریم، آن وقتی که راجع به نمونه انسان‌های خوب و نمونه انسان‌های بد مثال می‌زند، مثال را در هر دو مورد از زن انتخاب می‌کند. یک مورد زن فرعون و در مورد دیگر، همسر نوح و لوط را مثال می‌زند.»

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۳ توسط فرزانه حبوطی