اللهم عجل لولیک الفرج
 
روی خط بیداری اسلامی در عصر آخرالزمان

یکی از پیش‌گویی‌هایی که در لابه‌لای بیانات امیرمؤمنان، امام علی(ع) مطالب ارزنده و قابل توجهی دربارة آن می‌توان یافت، مسئلة فتنه‌های آخرالزمانی است. دربارة موضوع فتنه‌های آخرالزمان، روایات متعددی از معصومان(ع) نقل شده که در اینجا تنها به مرور روایات علوی اکتفا می‌کنیم.

معنای فتنه

فتنه را در لغت، به امتحان و آزمودن معنا کرده‌اند5. این واژه معمولاً دربارة آن دسته از امتحاناتی به کار برده می‌شود که با تلخی و سختی همراه است6.

در قرآن کریم، این واژه علاوه بر این معنا،7 برای بستن راه و بازگرداندن از مسیر حق،8 شرک و کفر،9 افتادن در معاصی و نفاق،10 اشتباه گرفتن و تشخیص ندادن حق از باطل،11 گمراهی،12 کشتار و اسارت،13 تفرقه و اختلاف میان مردم14 و... به کار رفته است.

گونه‌شناسی فتنه‌های آخرالزمان

حضرت علی(ع)، ضمن چند روایت گونه‌های متعددی از فتنه‌های آخرالزمانی را بیان نموده اند و همان‌طور که خواهیم دید، چهارمین یا پنجمین آنان را بدترین آنها خوانده‌اند: 

- چهار فتنه رخ خواهد داد؛ در اولی خون‌ریزی مباح می‌شود؛ در دومی خون‌ریزی و غارت اموال؛ در سومی خون‌ریزی، غارت اموال و تجاوز به نوامیس؛ چهارمی که حتی اگر در سوراخ روباه پنهان شده باشی دچار آن فتنه خواهی شد.15

- خداوند در این امت، پنج فتنه قرار داده است: ابتدا فتنة عمومی، سپس فتنة خواص، پس از آن فتنة سیاه تاریک که مردم در آن بسان چارپایان می‌شوند، سپس هدنه(صلح میان مسلمانان و کفار در پی جنگ و کشتار) و درنهایت دعوت کنندگان ضلالت و گمراهی می‌آیند. در آن روز اگر برای خداوند جانشینی ماند درخدمتش باش.16 و در جایی دیگر حضرتش حیوان‌سانی مردم را ناشی از فتنة کور، پیچیده و گنگ پنجم خوانده‌اند.17

- همانا از دو خصلت بر شما هراسانم؛ پیروی از هوای نفس و آرزوی طولانی. اما پیروی از هوای نفس، از حق باز می‌دارد و آرزوی دراز، آخرت را در طاق نسیان می‌نهد. همانا دنیا، پشت‌کنان می‌رود و آخرت، کوچ کرده و به سوی ما می‌آید، و هر کدام را فرزندانی است. پس شما از فرزندان آخرت باشید و از فرزندان دنیا نباشید؛ چه، امروز کار هست و محاسبه نیست و فردا محاسبه هست و کار نیست. همانا فتنه‌ها و آشوب‌ها از هواپرستی آغاز می‌شود. در آنها، [به وسیلة] فرمان‌های خود پرداخته با خدا مخالفت می‌شود و مردانی در عهده‌دار شدن آنها، به جای مردانی دیگر می‌نشینند.

اگر حقّ خالص در میان بود، اختلاف به چشم نمی‌خورد، و اگر باطل محض در میان بود، بر هیچ خردمندی پوشیده نمی‌ماند، لیکن مشتی از حق و مشتی از باطل گرفته شده و با هم آمیخته گردیده است. اینجاست که شیطان بر دوستداران خود چیره می‌گردد، و کسانی رهایی می‌یابند که از طرف خداوند عاقبت نیکی برای آنها رقم خورده باشد.

همانا من از رسول خدا(ص) شنیدم که می‌فرمود: چگونه خواهید بود زمانی که‌ فتنه‌ای شما را در برگیرد که در آن کودکان بیش از آن به نظر رسند که هستند [سن و سالشان بیشتر به نظر می‌رسد]، و جوانان به پیری رسند. مردم به کژراهه می‌روند و آن (انحراف) را مانند سنّت خویش می‌گزینند و هرگاه بخشی از آن به روش درست تبدیل گردد، گفته می‌شود سنّت دگرگون شده است. این در نظر مردم کاری زشت آید و در پی آن، بلایا شدّت یابند و نسل به اسارت برده شود. سپس فتنه و آشوب آنان را بکوبد، چنان‌که آتش، هیزم را می‌کوبد و آسیاب طعمة خود را. آنها دین می‌آموزند اما نه برای خدا، و دانش می‌جویند امّا نه برای عمل؛ و به وسیلة کار آخرت، دنیا را می‌طلبند.18

محمود مطهری‌نیا
ماهنامه موعود شماره 90

 

این مبحث ادامه دارد....

 

پی نوشت‌ها:
1. شیخ مفید، الإرشاد، ج‌1، ص35.
2. نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، خطبة 59.
3. علامه حلی‌، الفین، ترجمه وجدانی، ص 953.
4. علامه حلی‌، کشف الیقین فی فضائل أمیر المؤمنین(ع)، ص 84.
5. تهذیب اللغة، ج 14، ص 296؛ مقاییس اللغة، ج 4، ص 472.
6. النهایة، ج3، ص410.
7. سورة عنکبوت (29)، آیة 2.
8. سورة مائده (5)، آیة 49.
9. سورة بقره(2)، آیة 193.
10. سورة حدید (57)، آیة 14.
11. سورة انفال (8)، آیة 73.
12. سورة مائده (5)، آیة 41.
13. سورة نسا (4)، آیة 101.
14. سورة توبه (9)، آیة 47.
15. السنن الوارده، ص35.
16. فتن ابن حماد، ص28.
17. همان، ص39.
18. روضه کافی، ص58.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/٩/۳٠ توسط فرزانه حبوطی

مولا جان یا صاحب الزمان عج بمیرم برای دلت

که امشب چه احوالی دارد

امشب همدرد عمه تان حضرت زینب سلام الله هستید

مولا جان شام غریبان جدت امام حسین ع

چه غوغایی در دل ها دارد

مولا جان بمیرم برای دلتان

بمیرم برای دل زینب سلام الله

بمیرم برای دل امام سجاد علیه السلام

مولا جان امشب نفس های کربلا غم دارد

امشب نفس های شما غم و ماتم دارد

امشب نفس های آسمان و زمین غم دارد

مولا جان بمیرم برای غربت شما در این غریبی شب شام غریبان

شما هم مثل جدتان سیدالشهدا (ع) غریب مانده اید

غریب مانده اید میان دلهای گنه کار و اعمال تاریک ما

شما حضور دارید اما چشمهای بی بصیرت ما

یارای درک حضورتان را ندارد

مولا جان ، مهدی جان ، یا صاحب الزمان عج

امشب سنگین است

امشب دلها سوز و ماتم آتشین دارد

اما شام غریبان ثار خدا را چگونه درک کنم ؟

مولا جان ، مهدی جان ، یا صاحب الزمان عج

میدانم لیاقت درک کربلای حسین ع و مکتب حسین ع را ندارم

اما یاریم کن اهل کوفه نباشم

یاریم کن علی وار و حسین وار زندگی کنم

بمیرم برای دل مادرتان حضرت زهرا س که امشب غوغایی دارد

مولا جان ، یا صاحب الزمان عج برس به داد دل بی لیاقتم

 

السلام علی الحسین ع

و علی علی بن الحسین ع

و علی اولاد الحسین ع

اللهم عجل لولیک الفرج


نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/٩/٢٦ توسط فرزانه حبوطی

راه آسمان ؛ همان راه زندگی بندگان خوب خداست

این جمله رو از فیلم "یک وجب از آسمان" آموختم

خدایا شکرت ، خدایا صد هزار مرتبه شکر

هر روز به نوعی و هر لحظه به طریقی ؛

چراغ هدایتی در دلمان روشن می کنی

فقط ای کاش ببینیم ؛ بفهمیم ؛ و درک کنیم

پروردگارا ، کمکم کن درگیر این دنیای فانی نشم

کمکم کن ، هر روز و هر لحظه ؛ ایمانم بیشتر و ایمن تر بشه

به قول دوستی عزیز و بزرگوار که درسهای زیادی ازش یاد گرفتم

اگر بر من نبودش هیچ میلی ، چرا ظرف مرا بشکست لیلی !؟

خدایا کمکم کن تا نداشته های ظاهری و معلولیت رو نه تنها نداشته ندونم

بلکه نعمتی بدونم برای قرب بیشتر به درگاهت ، برای ایمان بیشتر به تو

خدایا کمکم کن یک وجب از آسمان عشقت هم مال من باشه

هر چند که من حقیرم حتی برای یک وجب از این آسمان بیکران

اما کمکم کن تا لایق بشم و مسیر زندگیم مسیر الهی باشه تا ابد

خدایا شاکرم که حتی یک لحظه ازم غافل نیستی و مدام هدایتم می کنی

خدایا عشق و انتظار ِ مولایم مهدی (عج) رو در دلم زنده نگه دار

خدایا دلم را حسینی کن و عشق حسین (ع) را شفاعتم قرار بده

خدایا دوستت دارم

اللهم عجل لولیک الفرج

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/٩/۱۸ توسط فرزانه حبوطی

 

به این فرمایش امام صادق (ع) با دقّت توجه کنیم :

به "رکوع" و "سجود طولانی" شخص (در مقام قضاوت در باره ی او) نگاه نکنید، زیرا این چیزی است که عادت او شده و اگر آنرا ترک نمای د، به وحشت می افتد، ولی به "راستی گفتار" و " امانت داری"  او بنگرید. (١)

نماز و روزه در صدرِ عبادات و واجبات فرعی قرار دارند و چنان مهم هستند که ضروری دین به شمار می آیند و اگر کسی وجوب آنها را انکار کند، ضروری دین را منکر شده است. با همه ی اینها به صراحت فرموده اند که هیچکدام از "اینها ملاک ایمان کامل انسان نیست" حتی اگر سجده و رکوع شخص، طولانی باشد باز هم این معیار ایمان او نمی شود. معیار شناخت ایمان کامل انسان،  "راستی گفتار" و "امانت داری" او می باشد. (٢)

 

پیامبر اکرم (ص) هم در سفارشی به ابوذر؛ فرمودند:

خدای متعال نه به " ظاهر شما" توجه می کند و نه به " داراییها" و "سخنانتان" بلکه به دلها و اعمال شما توجه می فرماید. (3)

 

بنابراین برای خداوند هم ادعاها و ظواهر اشخاص مهم نیست، بلکه اعتقادات و انگیزه های قلبی و  اعمال و  رفتار افراد ملاک است.

 

نتیجه بسیار مهمی که از این بحث بدست می آید، اینست که شیفتگانِ خدمتگزاری به امام عصر (ع) لازم نیست، راه دوری بروند و طریق خدمتگزاری را از این طرف و آن طرف جستجو نمایند.

 

هر مؤمنی می تواند از راههای متعددی به انجام این عبادت مهم، موفق شود.

 

کافی است در زندگی خود، نوع رفتارش را با دیگران با " صداقت" و " امانت داریِ" کامل همراه کند و وظایف شرعی خود را نسبت به  دوست و همسایه و پدر و مادر و همسر و فرزند و خویشان و ... به " نیّت ِ خدمت به امامش" انجام دهد. این نیت ، یک امر ساختگی و عبث نیست بلکه اگر شخص مؤمن، معرفت و تفقّه کافی در دین خود داشته باشد، می تواند کوچکترین کارهایش را حقیقتآ در قالب خدمتگزاری به امامش انجام دهد.

 

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. اصول کافی ، کتاب الایمان و الکفر ، باب الصدق و اداء الامانه ، ح 12
2. این دو ویژگی بسیار عامّ و فراگیر هستند، بخصوص «امانت داری» شامل هر نوع مسئولیتی که انسان در برابر دیگران بر عهده دارد می شود ، هر کس متناسب با شغل و زندگیش تعداتی دارد که حُسن انجام آنها مصداق ادای امانت می باشد و کوتاهی در کمّ و کیف آنها به نوعی خیانت در امانت محسوب می گردد.
3. مکارم الاخلاق ، ص 469.


نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/٩/٩ توسط فرزانه حبوطی

زیر چتر ولایت
حجت‌‌الاسلام و المسلمین محمد مهدی میرباقری

 

یکی از آیاتی که به بهترین وجه سیمای جامعه حکومت مهدوی و عصر ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را توضیح داده، آیه پنجاه و پنجم سوره مبارکه نور است که می‌فرماید:

 (وَعَدَ اللّهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی اْلأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دینَهُمُ الَّذِی ارْتَضیٰ لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا یَعْبُدُونَنی لا یُشْرِکُونَ بی شَیْئًا وَ مَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ)

 

خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‌اند، وعده فرمود که حتماً آنان را حکمرانان زمین قرار خواهد داد، همان گونه که به پیشینیان آنها خلافت در زمین را بخشید و دینی را که برای آنان پسندیده، پا برجا خواهد ساخت و ترسشان را به امنیت مبدل خواهد نمود، آنچنان که تنها مرا می‌پرستند و چیزی را شریک من نخواهند ساخت و کسانی که پس از آن کافر شوند، فاسق خواهند بود.

 

در آیه مذکور، خدای متعال به کسانی که مؤمن و اهل اعمال صالح هستند، وعده‌ای مهم داده است. در روایاتی آمده است: وقتی از برخی امامان سؤال می‌شود که آنها چه کسانی هستند، گاهی می‌فرمایند: ایشان ائمه هستند. در بعضی روایات دیگر مثل روایت امام هادی  علیه السلام که در تفسیر عیاشی آمده است، حضرت می‌فرماید: ایشان شیعیان ما هستند. بنابراین مخاطبین این آیه، ائمه معصومین  علیهم السلام و شیعیان هستند. از این رو آن وعده خدای متعال، نخست شامل معصومین و در مرحله بعد، شامل شیعیان می‌شود.

 

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/٩/٦ توسط فرزانه حبوطی

 

بگذار بگویمت دلم غم دارد / یک عالمه اشک و آه و ماتم دارد

عجّل بظهور، عصر آدینه ها / ای یوسف فاطمه تو را کم دارد . . .

(یا مهدی)

اس ام اس های امام زمان (عج )

فروغ روی یزدان داری ای دوست / صفای باغ رضوان داری ای دوست

تویی یوسف، که در هر کوی و برزن /   هزاران پیرکنعان داری ای دوست . . .

اس ام اس های مخصوص روز جمعه

عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم که چرا عشق به انسان نرسیدست، چرا آب به گلدان نرسیدست و هنوزم که هنوز است غم عشق به پایان نرسیدست، بگو حافظ دلخسته ز شیراز بیاید بنویسد که هنوزم که هنوز است چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیدست و چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیدست، عصر این جمعه دلگیر و جود تو کنار دل هر بیدل آشفته شود حس تو کجایی گل نرگس؟

اس ام اس های قشنگ درمورد امام زمان (عج)

این جمعه هم گذشت، تو اما نیامدی / پایانِ سبز قصه دنیا، نیامدی

مانده ست دل اسیر هزاران سؤال تلخ / ای پاسخ هر آنچه معمّا، نیامدی . . .

اس ام اس های زیبا درمورد حضرت مهدی (عج)

یاسمن چهره بیاراست، بیا / شور در گلکده برپاست بیا

ای دوای همه علّت ها / دیده از عشق تو بیناست، بیا . . .

پیام کوتاه امام زمان (عج)

به ذهن شب زده من ظهورکن مهتاب / ز دشت تیره ظلمت عبورکن مهتاب

دلم گرفته، نگارم، ببین که تاریکم  / به خاطر دل عاشق، ظهورکن مهتاب . . .

اللهم عجل لولیک الفرج

اس ام اس جدید امام زمان (عج)

به تمنّای طلوع تو جهان چشم به راه  / به امید قدمت کون ومکان چشم به راه

رخ زیبای تو را یاسمن آینه به دست / قدّ رعنای تو را سرو جوان چشم به راه . . .

یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی مولا

اس ام اس امام زمانی 

بازآ، دلم زگردش دوران شکسته است / چون کشتی از تهاجم طوفان شکسته است

آیینه خیال نهادم به پیش روی / دیدم که قلبم از غم هجران شکسته است . . .

اس ام اس امام زمانی

بی تو چگونه می شود از آسمان نوشت / از انعکاس ساده رنگین کمان نوشت

این یک حقیقت است که بی تو بهار من  / باید چهارفصلِ زمان را خزان نوشت . . .

بهترین اس ام اس ها درمورد امام زمان (عج)

تا بوده و هست نور خواهد تابید / تا سلسله حضور خواهد تابید

خورشید مه آلوده عالم یک روز /  از پنجره ظهور خواهد تابید . . .

قشنگ ترین اس ام اسه برای امام زمان

اذان جمکران شوری به پا کرد /  دلم را از غم عالم جدا کرد

صبا را گشته بودم محرم راز /  مرا با رمز غیبت اشنا کرد . . .

بهترین اس ام اس ها برای امام زمان

افسوس که عمری پی اغیار دویدیم  / از یار بماندیم و به مقصد نرسیدیم

سرمایه ز کف رفت و تجارت ننمودیم  / جز حسرت و اندوه متاعی نخریدیم

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/٩/٦ توسط فرزانه حبوطی

در خطبۀ غدیر (سخنرانی پیامبر  صلی الله علیه و آله و سلم در معرفی امام علی علیه السلام) به حضرت بقیة الله الأعظم، توجه خاصی شده است.

 

خبر دادن از مهدی موعود برای آن مردمی که قبول ولایت امیر المؤمنین علیه السلام برایشان سنگین بود، بیانگر آینده نگری اسلام و برنامة بلندمدت دین الهی برای مسلمین است. اگرچه برخی با آنکه آن روز با علی بن ابی طالب علیه السلامبیعت کردند؛ پیمان شکسنتد . ولی حقایق در طول زمان برای نسل‌ها روشن گشت، و از‌ آنجا که کارها به دست خداوند است، روزی امر اهل بیت علیهم السلام ظاهر خواهد شد. آن روز، جهان به دست جانشینان واقعی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سپرده می‌شود و انتقام آنچه در طول قرنها بر ایشان رفته است، گرفته خواهد شد.

 

لازم به ذکر است که اعلام این مطالب در غدیر، یک پیشگویی و اِخبار از غیب نیز به شمار می‌آید.

 

در خطبۀ غدیر، 25 جمله دربارة حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف  آمده است که آنها را تحت 6 عنوان می‌توان خلاصه کرد:

الف: بشارت به آمدن او

ب: خاتمیت او

ج: مقام و منزلت او

د: علم او

هـ : قیام او

و: انتقام او

در بخش ششم خطبه نیز سه موضوع ذکر شده است:

1. نورانیت ونسل نورانی حضرت

٢. گرفتن حقوق اهل بیت به دست حضرت

٣. اختیار مطلق زمین به دست حضرت

در بخش هشتم خطبه سه موضوع دیگر ذکر شده است:

1. خاتمیت آن حضرت

2. غلبة او بر همة ادیان

3. بشارت به او

متن کامل و شرح موارد در ادامه مطلب

محمد باقر انصاریانادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/٩/٤ توسط فرزانه حبوطی

 

عید ولایت

 

آمد غدیر و شد همه جا بانگ یا علی

سر زد ندای وحی که باشد مولا علی

 

آغاز شد ولایت و تابید نور حق

پر زد همای رحمت و رویید نور حق

 

او جانشین سنت و بر دین مصطفی

او شهسوار عشق و جوانمرد و مذتضی

 

بر اشک بی کسان دل حیدر کشد چو آه

باشد نوای دل که علی ولی الله

 

او شد امام و رهبر و آقای مسلمان

یاری کند دلی که شود عشق حق در آن

 

عید است بر امامت و گویم علی علی

کامل شوم به نامش و جویم علی علی

 

شعر از خودم : فرزانه حبوطی

 

« اللهم عجل لولیک الفرج »

 برای سلامتی آقا امام زمان (عج) صلواتی هدیه کن دوست من

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. حجاب و عفاف من چه کرده ام با خود ؟
2. عید ولایت بر همگان مبارک ... التماس دعا دارم شدیداً...
3. خداوندا ... کمکم کن تا آن باشم که تو می پسندی نه آنچه خود میخواهم
4. زندگی با وجود تمام سختیهاش ، هر روز درس بزرگی دارد
5. پروردگارا کمکم کن خودمو اصلاح کنم و سعی کنم خوب باشم
6. خدایا بهم توان بده تا در برابر ناملایمتی های روزگار  کم نیارم
7. الهی به اُمید تو...


نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/٩/٢ توسط فرزانه حبوطی